Nejhorší země pro české turisty? Jako pro ty americké: Afghánistán, Rusko, Palestina
Americké i české ministerstvo zahraničí se shodují v tom, jaké jsou nejnebezpečnější země pro Američany nebo Čechy.
redaktor
Pro turisty s americkým pasem je největším rizikem navštívit země, které se netají svým nepřátelstvím k zemi se symbolem Sochy Svobody. Často jde o ty, se kterými nemají Spojené státy ani diplomatické zastoupení a nemohou zaručit svým občanům jejich ochranu. Hrozí v nich únosy, nezákonné uvěznění, případně zabití.
Ve většině případů doporučení amerického ministerstva zahraničí, kam necestovat, kopíruje i české ministerstvo. Zdůrazňuje, že jsme společně s Američany v rámci členství v NATO blízkými vojenskými i ekonomickými spojenci.
Američané mohou využít systému Travel Advisory, který sleduje podmínky v každé zemi světa. Za jednu z nejméně bezpečných zemí Bílý dům považuje Afghánistán, který opět ovládá Tálibán. Z této horské země ve střední Asii se musely americké jednotky potupně a neorganizovaně stáhnout v srpnu 2021. Pro turisty s americkým pasem tento kout světa zůstává pochopitelně velmi nebezpečným územím.
A pro Čechy to platí stejně, protože se Česká republika podílela na vojenských misích společně s Američany. Černínský palác za svém webu zdůraznil, že země je pod vedením Tálibů velmi nestabilní a nepředvídatelná: „Hrozby útoků mohou být cílené i náhodné. Neméně závažné je riziko možného únosu, motivované výkupným či jinými důvody.“ Mezi obyvatelstvem zůstává také stále velké množství zbraní. Navíc nejbližší české velvyslanectví je v pákistánském Islámábádu.
Američané se mohou dostat do velmi složité životní situace, pokud navštíví Rusko. Nefungují jim americké kreditní karty a turistům s americkým pasem hrozí od ruských úřadů zadržení často kvůli malicherným nebo vymyšleným důvodům.
Mediálně známým je případ americké basketbalistky Brittney Grinerové, jež byla ruskými úřady zadržena kvůli náplni do elektronické cigarety s hašišovým olejem. Měla na něj dokonce americký předpis. Přesto byla odsouzena k devíti letům vězení za pašování drog. Později byla vyměněna za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta.
České úřady před návštěvou Ruské federace rovněž varují. Ministerstvo zahraničí tvrdí, že občané členských států EU i NATO by se měli zemi vyhnout kvůli válce na Ukrajině. Pokud už na ruském území jsou, měli by jej okamžitě opustit, případně mít připravený plán, jak v případě nouze vycestovat.
Kvůli vyhroceným vztahům mezi Ruskem a státy EU a NATO mají lidé s českým pasem počítat s tím, že české úřady mají omezené možnosti poskytovat obyvatelům Česka pomoc a ochranu. Kvůli sankcím na území Ruska nefungují platební karty vydané českými bankami.
Rovněž v případě návštěvy Izraele platí pro Američany i Čechy obdobná varování zejména ohledně návštěvy palestinských autonomních území. Kvůli válce Izraele s teroristickým hnutím Hamás v zemi hrozí zvýšené riziko teroristických útoků nebo dokonce ozbrojeného konfliktu.
České ministerstvo odkazuje na izraelské webové stránky Národního portálu pro mimořádné události (funguje jen na území Izraele), kde si v angličtině mohou turisté přečíst návod, jak se chovat v případě raketového nebo teroristického útoku.