Nejdražší látka světa: Prášek za 3,2 miliardy korun za gram
Když se zamyslíme nad nejcennějšími látkami na světě, většina lidí si vybaví zlato nebo diamanty. Překvapivě však nejdražší substancí na planetě není ani jedna z těchto tradičních komodit, ale speciální látka s cenou dosahující neuvěřitelných 3,2 miliardy korun za gram.
Endohedrální fullereny
Tento revoluční materiál, nazývaný "endohedrální fullereny s dusíkovými atomy" (nitrogen atom-based endohedral fullerenes), byl vyvinut vědci z Oxfordské univerzity ve spolupráci se společností Designer Carbon Materials. Tento materiál má potenciál umožnit výrobu extrémně kompaktních a vysoce přesných atomových hodin.
Současné atomové hodiny, které jsou klíčové pro fungování systémů GPS a dalších navigačních technologií, mají často rozměry srovnatelné s velkou skříní či laboratorním zařízením. Endohedrální fullereny s dusíkovými atomy by mohly tuto technologii miniaturizovat na velikost kompatibilní s moderními mobilními zařízeními, jako jsou smartphony.
Struktura tohoto materiálu je mimořádně zajímavá. Jde o molekulární „klec" tvořenou uhlíkovými atomy, která uvnitř uzavírá atom dusíku. Název "fulleren" se vztahuje na tuto charakteristickou strukturu a je poctou architektovi Richardu Buckminsteru Fullerovi, který proslul návrhy geodetických kopulí, jejichž konstrukce připomíná symetrickou a pevnou strukturu fullerenu.
Potenciální aplikace
Potenciální aplikace této látky přesahují oblast navigačních systémů. Miniaturizace atomových hodin by mohla výrazně zlepšit přesnost lokalizačních služeb a eliminovat slepá místa současných GPS systémů. Vědecké předpoklady dokonce naznačují, že v budoucnosti by atomové hodiny založené na tomto materiálu mohly být integrovány do běžných smartphonů.
Navzdory astronomické ceně této substance je její význam pro budoucí technologie nepopiratelný. Například by mohla umožnit vývoj přenosných atomových hodin pro přesnější určování polohy, což by zásadně zlepšilo kvalitu navigačních systémů a umožnilo nové aplikace v osobních zařízeních. Endohedrální fullereny s dusíkovými atomy představují výjimečný příklad toho, jak může zdánlivě nepatrné množství inovativního materiálu zásadním způsobem ovlivnit technologický pokrok lidstva.