Hrot24.cz
Nejbohatší Afričan žádá miliardy dolarů na obří rafinérii v Nigérii. Šílenství, varují investoři

foto Shutterstock.com

Nejbohatší Afričan žádá miliardy dolarů na obří rafinérii v Nigérii. Šílenství, varují investoři

Nigerijský magnát Aliko Dangote plánuje zásadně zvýšit zpracování ropy ve svých rafinériích. Pro nový projekt za dvacet miliard dolarů ale potřebuje kromě úvěrů také dovoz suroviny z dalších zemí, včetně Libye a Angoly. Západní investoři se obávají, že se jedná o černou díru na peníze.

František Novák

Jedná se o největší petrochemický projekt na africkém kontinentu – obří rafinérie na předměstí patnáctimilionového Lagosu v hodnotě dvaceti miliard dolarů (477 miliard korun). Denně má zpracovat až 650 tisíc barelů ropy.

Alespoň takové jsou plány nigerijského miliardáře Alika Dangoteho, jehož majetek aktuálně časopis Forbes odhadl na 11 miliard dolarů (262 miliard korun), ale podle Bloomberg Billionaires Index činí 27,7 miliard dolarů, což z něj dělá nejbohatšího muže černého kontinentu.

Problém je ale zajistit financování megalomanského závodu na zpracování ropy. Dangote jedná s mezinárodními bankami o dalším financování projektu. Tvrdí, že tím chce ukončit závislost Nigérie na dovozu ropných produktů. Přitom tato země je největším producentem nezpracované ropy v celé Africe.

Jeho firma Dangote Industries už nakoupila ropu až ze Spojených států nebo Brazílie, jedná také s Libyí a Angolou na dodávkách ropy, aby se dostala na plánovanou kapacitu 650 tisíc barelů denně. K této hranici se má přiblížit podle afrického miliardáře už ve druhém kvartálu roku 2025. Nyní už je na objemu 420 tisíc barelů ropy denně.

Podle listu Financial Times zajištění dodávek ropy o objemu 300 tisíc barelů denně ale stojí zhruba dvě miliardy dolarů každých 90 dní. Investoři vyjádřili frustraci nad manažerským řízením Dangoteho a jeho neschopností zajistit dostatek fosilní suroviny pro obří rafinérii.

Další obavou a nejistotou pro potenciální zahraniční partnery je to, že je celý projekt veden v nigerijské měně naira, která za posledních dvanáct měsíců musela dvakrát devalvovat vůči dolaru „Rafinérie nemusí nikdy dosáhnout reálného zisku,“ řekl anonymně jeden ze zahraničních bankéřů, který byl osloven nigerijským podnikatelem. Dangote se snaží projekt rozvíjet i za pomoci prezidenta Nigérie a státní ropné společnosti NNPC.

Nigerijská ropa má být placena v místní měně. NNPC drží v rafinérii podíl 7,2 procenta. Ten byl ale snížen z dvaceti procent, protože státní ropná společnost nezaplatila za svůj podíl téměř tři miliardy dolarů. Kritici společnosti tvrdí, že není schopná pravidelně dodávat ropu do rafinérie v předem dohodnutých objemech.

Jednou z finančních institucí zapojených do financování celého projektu je také panafrický poskytovatel úvěrů, společnost Africa Finance Corporation se sídlem v Nigérii. Cílem nejbohatšího muže Afriky je produkovat v rafinérii tolik pohonných hmot, aby je už země nemusela dovážet. Jeho odpůrci ale tvrdí, že vybuduje v zemi monopol, který už drží v produkci cementu.