Asi to známe všichni. S přibývajícím věkem nám připadá, že čas utíká stále rychleji. Důvod tohoto jevu může být velmi jednoduchý a každý z nás může čas „zpomalit“.
Stereotyp, který je velkým zabijákem, může ovlivnit i naše vnímání času. Každý den je stejný a nudný, nemáme žádné nové zážitky, a tak nám připadá, že týdny ubíhají stále stejně rychle. Proto je ideální si vytvářet nové zážitky, díky kterým se může vnímání času změnit.
Vědci ve své studii totiž zjistili, že zapamatovatelné obrázky zpomalují vnímání času, protože se snažíme uchovat si co nejvíce informací. Lidé pak mají pocit, že se na výjevy a scény ze svého života dívají déle než ve skutečnosti. A také si je lépe pamatují následující den.
Profesor Martin Wiener, spoluautor studie z Univerzity Georga Masona ve Spojených státech, to spolu s kolegy shrnul: „Pozorujeme, že ,velikost' scény a zapamatovatelnost prodlužují čas, zatímco vizuální ,nepořádek' na viděné scéně ho zkracuje. (...) A opačně, čím delší je vnímaná doba trvání snímku, tím je zapamatovatelnější.“
Jde o to, že pokud mozek zpracovává větší množství informací, přepne do vyšších obrátek a zpracovává je rychleji. Tím pádem se nám zdá, že časový okamžik trvá déle. Zjednodušeně by se dalo říci, že je stejná doba „rozsekána“ na víc menších dílků, které nám plují před očima, takže se čas v našem vnímání natahuje a prodlužuje.
„Pokud vidíme věci, které jsou pro nás mnohem důležitější nebo relevantnější, typicky takové, které vnímáme jako hodny zapamatování, roztahujeme naše vnímání času, abychom zachytili co nejvíce informací,“ popsal Wiener.
„Snímky mohou být lépe zapamatovatelné, protože jsou ve vizuálním systému zpracovávány rychleji a efektivněji, a to řídí vnímání času,“ doplnil.
Poznamenal však, že práce jeho a kolegů nevylučuje možnost, že mozek má také vnitřní hodiny, které sledují čas, což by vysvětlovalo, jak mohou být různé aspekty zážitku vnímány synchronně.
Podle Wienera má tato studie další zajímavé zjištění. „Naznačuje to, že pokud chceme mít pocit, že naše zážitky trvají déle, musíme vyhledávat věci, které jsou samy o sobě zapamatovatelnější. A tím myslím takové, které jsou pro nás nové a zajímavé,“ uvedl.
„To je důvod, proč se může zdát, že dovolená trvá mnohem déle než ekvivalentní množství času stráveného každodenními rutinami,“ uzavřel akademik.
Ať si tedy užijete klidný čas s rodinou, vychutnáte si intenzivní pocity při procházce horským údolím, pokocháte se přehršlí vjemů na výstavě obrazů nebo si dopřejte jiný plnokrevný smyslový zážitek, věřte, že jste právě udělali něco pro to, aby se váš osobní čas na malou chvíli zpomalil. Když nic jiného, ty vzpomínky, které si díky tomu na dlouhou dobu uchováte, budou stát za to.