Hrot24.cz
Málo snižujete emise. Brusel chce zemědělcům nařídit poplatky za znečišťování

foto Shutterstock.com

Málo snižujete emise. Brusel chce zemědělcům nařídit poplatky za znečišťování

Hlavní klimatický poradce EU Ottmar Edenhofer je přesvědčen, že cesta ke snížení emisí v zemědělství vede pouze přes zavedení dalších poplatků.

František Novák

Zemědělci po celé Evropě od letošního února protestovali proti evropské zemědělské politice, zejména proti tlaku na to, aby jejich sektor byl udržitelnější a produkoval co nejméně emisí. Tyto požadavky jim zvyšují náklady a snižují marže.

I proto bude vyjádření hlavního unijního klimatického vědce, Ottmara Edenhofera, působit na farmářskou lobby jako červený hadr na býka. Edenhofer totiž hovoří o nutnosti zavést „cenový signál“ pro farmáře v zemích sedmadvacítky, aby bylo dosaženo klimatických cílů Bruselu.

Německý ekonom a expert na klimatickou politiku je šéfem Evropského vědeckého poradního sboru pro změnu klimatu. Tvrdí, že zemědělství – na rozdíl od dalších sektorů v evropské ekonomice – nesnižuje produkci skleníkových plynů, ač by podle unijní politiky mělo.

„Za posledních 15 let zůstaly emise v zemědělském sektoru poměrně stabilní,“ zdůraznil Edenhofer a dodal, že bez regulatorního zásahu nebude možné snížit emise ze zemědělské produkce o 90 procent do roku 2040, jak to navrhuje Evropská komise. Každopádně to znamená, že se v Bruselu uvažuje o zavedení nějaké formy daně pro evropské farmáře, aby byli nuceni emise uhlíku snižovat.

Zemědělství v EU je nyní zodpovědné za dvanáct procent unijních emisí. Většina připadá na produkci masa a mléčných výrobků. Jak připomenul britský ekonomický list Financial Times, zatím se tento sektor úspěšně vyhýbal přísné evropské legislativě v oblasti ochrany klimatu.

Je to dáno z velké části tím, že farmáři umí díky organizovaným protestům větší regulaci zabránit. Stačí si připomenout masové blokády silnic traktory a další zemědělskou technikou ze začátku roku v mnoha evropských metropolích včetně Bruselu. Komise pak stáhla navrhovaný zákon o pesticidech a přísnějších pravidlech pro snižování emisí v zemědělství.

Mezi bruselskými byrokraty zatím nepanuje shoda na tom, kdo by měl za emise v agrárním sektoru nakonec platit. Jestli přímo farmáři, nebo až další subjekty v potravinářském sektoru. Nově vytvořená Evropská komise by měla tyto plány specifikovat na konci roku. Například Dánsko patří k zemím, které prosazuje celoevropské zdanění emisí v zemědělském odvětví.

Vědecký poradní výbor, kterému šéfuje právě Edenhofer, má svá doporučení ohledně nastavení systému obchodování s emisemi v agrárním sektoru představit příští rok. Aby i zemědělci splnili bruselské zelené cíle, musel by celý sektor omezit uhlíkové emise rovnající se 171 megatunám oxidu uhličitého, což odpovídá produkci ročních emisí celého Nizozemska a Dánska.

Ve hře je rozšíření technologie zachycování a ukládání uhlíku, která ale ještě potřebuje podle Edenhofera další výzkum, zda by v reálných podmínkách fungovala.