Konec nadvlády Nvidie? Dravá konkurence nabízí levnější čipy pro umělou inteligenci
Společnosti Nvidia roste konkurence v oblasti vývoje čipů pro umělou inteligenci (AI). Mladé technologické firmy jako je například Cerebras, d-Matrix či Groq se zaměřují na levnější a specializovanější produkty a nabourávají tak dosavadní dominanci amerického giganta.
redaktorka
Nvidia má prozatím na trhu s čipy pro AI v podstatě neotřesitelnou pozici. Její grafické procesory Hopper, které jsou vhodné pro vysoce náročné úkoly, jako je trénování špičkových modelů umělé inteligence, patří mezi nejžádanější zboží tohoto typu na světě. Nicméně v poslední době se oslovo čím dál více hlásí konkurence.
Další společnosti z čipové branže totiž sázejí na to, že poptávka po výpočetním výkonu potřebném například pro velké jazykové modely (LLM) typu ChatGPT od OpenAI či Gemini od Googlu poroste exponenciálně spolu s tím, jak poroste popularita všech těchto generativních aplikací AI. A na rozdíl od Nvidie se podle deníku Financial Times (FT) proto zaměřují na trochu jiné typy produktů – levnější čipy určené především pro spouštění modelů umělé inteligence.
Například americká společnost Cerebras, která funguje od roku 2016, tento týden představila svou novou platformu Cerebras Inference o velikosti jídelního talíře, založenou na čipu CS-3. Tento čip nabízí oproti Nvidii alternativní architekturu s pamětí zabudovanou přímo v čipové destičce.
Cerebras tvrdí, že její řešení je 20krát rychlejší než současná generace čipů Hopper od Nvidie, a to za zlomek ceny. Odvolává se přitom na testy provedené poskytovatelem srovnávacích analýz Artificial Analysis. „Platforma podporuje stovky souběžných uživatelů, což umožňuje vysokou propustnost při nejnižších nákladech,“ píše se na webových stránkách společnosti. „Způsob, jak porazit tunovou gorilu, je přinést na trh výrazně lepší produkt. Podle mých zkušeností obvykle vítězí lepší produkty a nám se opravdu podařilo společnosti Nvidia sebrat významné zákazníky," řekl pro FT šéf společnosti Cerebras Andrew Feldman.
Další nadějná americká společnost, která může brzy začít konkurovat Nvidii, je d-Matrix, kterou v roce 2019 založil Sid Sheth. Ta nyní zahajuje nové kolo financování necelý rok poté, co získala 110 milionů dolarů v kole financování série B vedeném singapurským státním fondem Temasek. Podle Sida Shetha chce společnost ještě letos nebo na začátku příštího roku získat nejméně 200 milionů dolarů.
Na konci letošního roku plánuje uvést na trh vlastní čipovou platformu Corsair. Sheth uvedl, že společnost spojuje své produkty s otevřeným softwarem Triton, který konkuruje široce používané softwarové platformě Cuda od Nvidie. Ta nabízí vývojářům nástroje pro vytváření aplikací umělé inteligence a optimalizuje výkon vlastních čipů. A důležité je, že největší zákazníci Nvidie podporují používání otevřeného softwaru, jako je právě Triton.
A potenciál konkurovat Nvidii má i třetí zajímavá společnost – Groq. Ta vznikla v roce 2016 a tento měsíc získala 640 milionů dolarů od investorů vedených společností BlackRock Private Equity Partners při ocenění 2,8 miliardy dolarů. „Veřejní investoři téměř neukojitelně touží najít a podpořit další Nvidii. Nejde jen o honbu za nejnovějším trendem, z tohoto rozmachu totiž těží také těchto několik začínajících čipových firem financovaných rizikovým kapitálem,“ cituje FT slova Petera Héberta, spoluzakladatele a řídícího partner rizikové společnosti Lux Capital.