Nové napětí mezi zeměmi Evropské unie, které se chlubí obrovským kulturním dědictvím, vyostřil spor o vlastnictví ikonických Španělských schodů – jedné z největších turistických atrakcí v Římě. Paříž a Řím se nemohou shodnout, kdo vlastně památku vlastní a kdo bude také platit její údržbu.
„Jsem velmi ohromen tím, jak lze interpretovat a překrucovat význam zprávy francouzského účetního dvora, která se obrací na Francouze a na úřad pro správu náboženského majetku v Itálii,“ zdůraznil prezident účetního dvora Pierre Moscovici.
Report vyvolal pobouření v hlavním městě Itálie a otevřel staré rány ve sporu o tom, komu co patří v obou zemích, jež si zakládají na své historii a kulturním bohatství. Francouzští soudci totiž napsali, že je třeba potvrdit právní status Španělských schodů pro vyjasnění odpovědnosti, jež se týká údržby a jejich obnovy.
Místo, které navštíví každý rok miliony turistů, financoval francouzský fond Pieux Établissements na základě návrhu italských architektů Francesca De Sanctise a Alessandra Specchiho v 18. století a spravoval je až do 19. století. Pozdější italská správa byla podle Francie nedbalá. Francouzská nadace nyní spravuje v Římě pět kostelů.
Takové tvrzení pochopitelně rozčílilo italské politiky. „Co by byla Francie bez Itálie. Bez našeho luxusu, našich děl, naší krásy se neobejdou,“ nechala se slyšet italská ministryně cestovního ruchu Daniela Santanchèová.
Narážela zejména na fakt, že se francouzské galerie včetně slavného Louveru chlubí italskými díly, jako je světoznámá Mona Lisa od Leonarda da Vinciho. Pouze tento obraz byl v roce 1962 pojištěn na sto milionů dolarů, v dnešních cenách by to odpovídalo 850 milionům dolarů (19,2 miliardy korun).
„Vyšleme odborníky do galerie Louvre, aby provedli aktuální rekognoskaci majetku odebraného z Itálie v průběhu historie,“ přisadil si místopředseda italské poslanecké sněmovny Fabio Rampelli.
Například obří plátno od Paola Veroneseho Svatba v Káni galilejské si nárokuje italský šéf regionální komise v oblasti Benátska Luciano Sandonà. „Před měsícem jsem poslal francouzskému prezidentu Macronovi dopis, aby dílo vrátil na původní místo. Nyní napíšu novému italskému ministru kultury Alessandru Giulimu,“ řekl Sandonà.
Italská strana připomíná zejména drancování napoleonských vojsk v Itálii, kdy na příkaz Napoleona Francouzi odvezli během dvou dekád z Itálie obrovské množství uměleckých předmětů včetně bronzových soch koní z baziliky svatého Marka v Benátkách.
Italský vědec Silvano Vinceti, který se specializuje na rekonstrukci děl velkých umělců historie, včetně Leonarda Da Vinciho, zdůraznil, že v případě uznání francouzských nároků na památky v Římě by Italové měli žádat navrácení veškerých uměleckých děl, která jsou ve Francii a jsou součástí válečné kořisti Napoleona Bonaparta.