Kolumbie spěchá s klimatickým plánem: Hledá cestu, jak překonat bariéry a zajistit financování
Kolumbie se nachází v klíčovém bodě svého dosavadního vývoje, kdy se její ambiciózní klimatický plán snaží zásadně přeměnit ekonomickou strukturu země. Avšak nemá na přeměnu dostatek času. S blížícím se nástupem Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA se Kolumbie snaží zabezpečit financování tohoto rozsáhlého projektu ve výši přibližně 928 miliard korun.
šéfredaktor
Snaha o zajištění financování
Ministryně pro klima Susana Muhamadová plánuje cestu do Washingtonu, kde chce vyjednat počáteční financování ekologické strategie, jež by přispěla k diverzifikaci kolumbijské ekonomiky směrem od fosilních paliv. Toto financování by umožnilo rozvoj alternativních energetických odvětví, jako jsou obnovitelné zdroje energie, a investice do nových technologií, což by vedlo k vytvoření nových pracovních míst a stabilnějšímu ekonomickému prostředí. Země usiluje o získání až 232 miliard korun od mezinárodních finančních institucí a rozvinutých států, což by mělo poskytnout základ pro přechod k udržitelnějším energetickým zdrojům.
„Pokud se nám nepodaří uzavřít dohodu během příštích šesti měsíců, úspěch plánu bude záviset na výsledku příštích voleb,“ uvedla Muhamadová během klimatického summitu COP29 v Baku. Kolumbijské volby jsou plánovány na rok 2026, avšak naléhavost jednání je nepopiratelná.
Alternativa spolupráce s Čínou
V případě neúspěchu jednání s USA má Kolumbie v záloze alternativu v podobě spolupráce s Čínou, která přináší určité výhody i nevýhody. Spolupráce s Čínou by mohla zajistit rychlý přístup k financím a technologickým řešením, avšak mohla by znamenat větší závislost na zahraničním vlivu a nižší standardy transparentnosti ve srovnání s USA. „Prezident Petro nás instruoval, abychom zahájili jednání i s Čínou. Kolumbie se bude orientovat na sever, jih, východ i západ,“ uvedla ministryně. Podle informací obeznámených s jednáními Čína investici nevyloučila, avšak nepovažuje ji za prioritu.
Cíle klimatického plánu
Klimatický plán si klade za cíl nahradit příjmy z fosilních paliv, zejména po ukončení průzkumu nových ropných a plynových ložisek, ke kterému došlo před dvěma lety. Kolumbie se připojila k Partnerství pro spravedlivou energetickou transformaci (JETP), které podporuje rozvojové země při postupném odklonu od fosilních paliv.
Ekonomické důsledky
V loňském roce došlo k výraznému poklesu investic v různých sektorech, zejména v energetice, infrastruktuře a těžebním průmyslu, a růst HDP zůstal pod jedním procentem. Potenciální neúspěch klimatické strategie by mohl odradit další producenty fosilních paliv od přijetí podobných opatření k zelené transformaci.
Za použití AI korektora.