Oligarcha / kuchař / mafián / samozvaný vojevůdce Jevgenij Prigožin v pondělí vyzval ruskou veřejnost, aby se postavila za jeho soukromou žoldnéřskou organizaci Wagner Group. Ta podepisuje smlouvy s rekruty pro boj na Ukrajině navzdory podmínkám příměří s Kremlem.
Ve svém druhém projevu na Telegramu od nepovedeného červnového puče Prigožin uvedl, že „potřebujeme vaši podporu více než kdy jindy“, a poděkoval sympatizantům uvnitř Ruska. V pondělí také skupina podle svých inzerátů na téže síti aktivně hledala rekruty pro výcvik v jihoruském Krasnodarském kraji.
To je v rozporu s dohodou, jejíž podrobnosti zveřejnil ruský prezident Vladimir Putin. Bojovníci Wagner Group si podle něho měli vybrat mezi podpisem smlouvy s ruským ministerstvem obrany, odchodem domů nebo následováním Prigožina do exilu v Bělorusku.
Lžou obě strany
Prigožin tak zjevně podmínky dohody nedodržel – není ovšem sám. Ze strany Kremlu měla přijít záruka beztrestnosti pro žoldnéře i jejich vůdce. Zprávy z Ruska však mluví o opaku: tajná služba FSB začala vyšetřovat rodinné příslušníky jednotlivých žoldnéřů a dostala z Kremlu údajný rozkaz Prigožina coby jejich vůdce zlikvidovat.
Pracovník Wagner Group, kterého v pondělí kontaktoval list Financial Times na telefonu uvedeném v náborovém inzerátu, uvedl, že jsou k dispozici různá „volná pracovní místa“. K dispozici mají být mimo jiné v „prestižní“ jednotce Storm bojující v „zóně zvláštní vojenské operace“, jak oficiální ruština podle zákona překřtila válku na Ukrajině. Výcvik ve vesnici Molkino na jihu Ruska by měl trvat tři týdny před nasazením, uvedl náborář.
Ti, kteří se chtějí k Wagner Group přidat, dostali doporučení, aby smazali všechny účty na sociálních sítích, protože náborový proces se „zkomplikoval“.
V odpovědi na otázku, jaké jsou další kroky, náborář naznačil, že po pokusu o povstání k žádnému narušení nedošlo: „Proč věříte těm zprávám? Kdyby něco nebylo v pořádku, nevedli bychom teď tento rozhovor.“ Dodal, že rekrut podepisuje smlouvu s Wagner Group, nikoli s ruským ministerstvem obrany. „Nemáme s nimi nic společného. Viděli jste prohlášení Jevgenije Viktoroviče (Prigožina)? My s nimi žádné smlouvy podepisovat nebudeme.“
„Mobilizace naší společnosti“
Prigožin v pondělí obhajoval svůj červnový „pochod spravedlnosti“ směrem k Moskvě jako snahu bojovat proti zrádcům a „mobilizovat naši společnost“. „Brzy uvidíte naše další vítězství na frontě,“ dodal.
O svém vlastním pobytu nadále mlčel. Prezident Alexandr Lukašenko minulý týden uvedl, že Prigožin odletěl do Běloruska na základě dohody, kterou běloruský vůdce zprostředkoval. Podle údajů serveru Flightradar24.com však Prigožinovo letadlo od té doby několikrát odletělo z Běloruska do Moskvy a Petrohradu a zpět.
Lukašenko v projevu ke svým generálům minulé úterý uvedl, že Bělorusko vyčlenilo „opuštěnou základnu“, na které budou umístěny jednotky Wagner Group. V pondělí večer zveřejnil jeden z prowagnerovských kanálů na Telegramu několik fotografií „stavby objektu základny Wagner Group v Osipoviči“, městě asi sto kilometrů jihovýchodně od Minsku. Na snímcích je vidět několik řad vojenských stanů s dřevěnými lůžky. O očekávaném přesunu desetitisíců Prigožinových lidí do Běloruska se však dosud žádné zprávy neobjevily.
V pondělí se naopak objevil do té doby mediálně nezvěstný Prigožinův rival, ruský ministr obrany Sergej Šojgu. „Plány na převrat selhaly, protože příslušníci ozbrojených sil zůstali věrni své přísaze a vojenské povinnosti,“ řekl Šojgu na setkání s armádními generály, ačkoli ruská armáda se s Wagner Group utkala během pokusu o puč jen sporadicky a příznivci převratu se údajně našli i mezi ministrovými bezprostředními podřízenými.
Jedním z nich je armádní generál Sergej Surovikin, bývalý velitel ukrajinských válečných operací, o němž je známo, že má s Prigožinem dobré vztahy. Předpokládá se, že Surovikin je zadržován coby Prigožinův sympatizant. Valerij Gerasimov, velitel ruských invazních sil a naopak Prigožinův hlavní odpůrce, se od pokusu o vzpouru na veřejnosti neobjevil.