Hrotcast: Bude máslo za stovku? A proč doženeme Německo nejdřív za 50 let?

Česko nemůže závratně růst, když Německo ekonomicky neprospívá, říká známý ekonom Lukáš Kovanda v novém Hrotcastu. A jak je to se závislostí či nezávislostí na ruském plynu?

Česko nemůže závratně růst, když Německo ekonomicky neprospívá, říká známý ekonom Lukáš Kovanda v novém Hrotcastu. A jak je to se závislostí či nezávislostí na ruském plynu?

Celý článek
0

Kadmium a olovo v čokoládách Lindt? Švýcarský výrobce má v USA víc problémů

Švýcarský výrobce čokolády Lindt čelí v USA žalobě, která zpochybňuje jeho tvrzení o prémiové kvalitě a bezpečnosti výrobků. Spor vyvolaly výsledky studie, jež odhalila přítomnost těžkých kovů v některých hořkých čokoládách značky.

Švýcarský výrobce čokolády Lindt čelí v USA žalobě, která zpochybňuje jeho tvrzení o prémiové kvalitě a bezpečnosti výrobků. Spor vyvolaly výsledky studie, jež odhalila přítomnost těžkých kovů v některých hořkých čokoládách značky.

Celý článek
0

Tykačova skupina Sev.en GI koupila dvě ocelárny Celsa v Británii a Skandinávii

Český miliardář podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, ale také v realitách a financích. Ocelářství jeho skupina vnímá jako klíčový obor pro svůj další růst.

Český miliardář podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, ale také v realitách a financích. Ocelářství jeho skupina vnímá jako klíčový obor pro svůj další růst.

Celý článek
0

Jak Putin a jeho čečenský nohsled Kadyrov sekundují rodinnému sporu o e-shop Wildberries

Co uděláte, když vám jde v rozvodu o miliardy a druhá strana má podporu všemocného prezidenta? Najmete si čečenského superbanditu. 

Jak Putin a jeho čečenský nohsled Kadyrov sekundují rodinnému sporu o e-shop Wildberries
ilustrační foto | foto eanstudio / Shutterstock.com

Vladislav Bakalčuk má problém. Ruský podnikatel v oblasti elektronického obchodování si před dvaceti lety založil v obýváku na popud manželky Taťjany e-shop Wildberries. Sešel se rok s rokem a podnikavá manželka se chce rozvést; aby Bakalčuk o svůj podíl nepřišel, musí dnes jít proti rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina. To v dnešním Rusku nebývá nejjednodušší recept na dosažení prosperity a klidného (či jakéhokoli jiného) stáří.  

Jak k takové bizarní situaci došlo? Vezmeme to po pořádku. V roce 2004 dostala Taťjana Bakalčuková nápad, že bude přes internet prodávat oblečení pro těhotné ženy. Myšlenka se výtečně ujala a Bakalčukovi se zanedlouho dočkali uznání coby ztělesnění podnikatelského úspěchu v zemi, kde jinak mají dosud často hlavní slovo státní podniky. 

Investorů netřeba  

Během dvou desetiletí vybudovali z Wildberries druhou největší technologickou společnost v zemi. Vedli prosperující internetový obchod, jehož působnost se z dámského oblečení rozšířila na prodej téměř všeho ostatního. Manželský pár sklízel chválu za to, že spolu s rodinným přítelem Sergejem Anufrijevem vybudovali jediné trvale ziskové internetové tržiště v Rusku. V loňském roce společnost vykázala firma tržby ve výši 2,5 bilionu rublů (asi 680 miliard korun) a zisk 18,9 miliardy rublů. Nejbližší konkurent Ozon utržil pouze 1,75 bilionu.  

Wildberries se do této pěkné pozice dostaly, aniž by potřebovaly peníze od investorů. „Říkali jsme jim, že nechápeme, proč bychom je měli přijmout. Na začátku jsme nespolupracovali ani s bankami,“ řekla Taťjana v roce 2020 listu Financial Times. 

Jiná věc je, že pár musel mít politické krytí. Bez svolení mocných – jež nepřichází zadarmo - miliardový podnik v Rusku 21. století nepostavíte. „Společnost skutečně požívala neformální ochrany přátel na vysokých místech,“ řekl FT nejmenovaný investor z ruského maloobchodního sektoru. Taková ochrana je v zemi známá jako kryša čili střecha, termín převzatý z mafiánského žargonu. „Samozřejmě, že nějakou kryšu měli. Bez ní nemůžete vyrůst do tak velkých rozměrů,“ řekl investor. 

O tom svědčí i další Taťjanina kariéra. Na začátku roku 2020 se stala členkou představenstva dnes již sankcionované státní banky VTB (opustila ji krátce po invazi na Ukrajinu v roce 2022) a členkou vedení Všeruské lidové fronty, politického hnutí řízeného Kremlem. 

Konkurence pro Amazon i Alibabu? 

Z Taťjany se postupně stala nejbohatší žena v Rusku. Časopis Forbes před sporem odhadoval výši jejího majetku na 7,4 miliardy dolarů. Vladislav však udělal chybu. Zpočátku zůstal v pozadí a pozici generální ředitelky Wildberries a především majitelky téměř všech firemních akcií manželce přenechal.  

Vymstilo se mu to letos v červnu. Taťjana a Robert Mirzojan, generální ředitel billboardové reklamní skupiny Russ Outdoor, se rozhodli pro fúzi svých dvou společností. Nakolik to dává obchodní smysl, je otázka. Oni sami tvrdí, že spojením vznikne „největší digitální bankovní síť a platební systém pro zúčtování v rublech na světě“, který by mohl oslovit 5,8 miliardy zákazníků. Odkud takové číslo vzali, nevíme. 

Nově vzniklý obří podnik by podle nich mohl konkurovat největším firmám v branži, Amazonu či Alibabě. Pomohl by tak obohatit hrubý domácí produkt Ruska.  

Až sem je vše normální. Stejně tak normální je, že fúze takového významu musí projít přes tržního regulátora. Bakalčuková a Mirzojan se však rozhodli nejít za kovaříčkem a napsali dopis nejvyššímu zákonodárnému, politickému, exekutivnímu i justičnímu orgánu současného Ruska, prezidentu Putinovi. 

Podle serveru The Bell, který o dopisu informoval jako první, si Putin dopis přečetl a připsal k němu poznámku pro svého hlavního ekonomického poradce Maxima Oreškina, aby fúzi podpořil. (Kreml minulý týden potvrdil, že dopis je pravý.) 

Něco bylo vážně špatně 

Bakalčukovi začalo tou dobou svítat, že něco není v pořádku. Začal tvrdit, že jeho žena uzavřela dohodu s Mirzojanem a jeho bratrem Levanem za jeho zády a vyřadila ho z firmy. „Dohodli si to mezi sebou, šli za prezidentem a pak mi to předložili jako hotovou věc,“ řekl ruskému podnikatelskému listu RBC. Uvedl, že Levan Mirzojan Taťjanu „zmanipuloval“ a nechal vyhodit členy veenní Wildberries, kteří se postavili proti fúzi. 

Majitelé společnosti Russ Outdoor od té doby získali v nové společnosti 35procentní podíl, přestože jejich roční tržby ve výši 28 miliard rublů jsou jen zlomkem tržeb společnosti Wildberries. „Proč by sakra velká firma, která není zadlužená, dala 30procentní podíl nějakému... zatracenému výrobci billboardů?“ řekl již citovaný anonymní ruský investor. „Něco bylo zjevně vážně špatně. Neexistuje žádný logický způsob, jak to vysvětlit.“ 

Bakalčuk není naivka. Mohl by spor s manželkou – rozvodový i korporátní – řešit u soudu, ale takovému řešení nevěří. Co dělat, nabízí se k citaci název slavné básně Nikolaje Černyševského. Bakalčuk se obrátil na jednoho z mála lidí, jejichž hlas je v Rusku skutečně slyšet: čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, spojence Kremlu známého bezskrupulózní krutostí. 

Na sociálních sítích se zároveň objevil videozáznam schůzky Bakalčuka s Kadyrovem. Prvně jmenovaný si na něm stěžuje, že Taťjana „opustila domov a dostala se do špatné party“ ve snaze vytlačit ho z kšeftu. 

Ďáblové a démoni 

Kadyrov seděl na pohovce v černé mikině s kapucí. Slíbil, že „udělá všechno, aby pomohl navrátit Taťjanu Vladimirovnu k rodině a ochránil legální podnikání“. Výraz „legální“ z Kadyrovových úst má pochopitelně pikantní příchuť nechtěné ironie.  

„Ďáblové a démoni zničili rodinu se sedmi dětmi a otevřeně, nestoudně uchvátili majetek,“ řekl na videu Kadyrov. „Měli by ten majetek vrátit a vaše žena by se měla vrátit domů,“ dodal. Kreml (jenž předtím fúzi podporoval, jak víme) na to reagoval prohlášením, že se do sporu zakladatelů nezapojí. 

„Nemyslím si, že Bakalčuk je první, kdo si šel ke Kadyrovovi pro podobnou podporu,“ řekl FT jeden ze sankcionovaných ruských podnikatelů. Podle něho si čečenský vůdce za pomoc účtuje pěkně kulaťoučkou finanční odměnu. 

Zdroje z trhu se shodují, že ve fúzi i následném konfliktu hrají hlavní roli osobní okolnosti. Lidé z Russu pomohli Wildberries dostat se z ošemetné právní situace. Začátkem mohl být lednový požár v jednom z největších skladů společnosti Wildberries poblíž Petrohradu, uvedl anonymní zdroj pro server The Bell. Poté, co vyšlo najevo, že sklad neměl všechna potřebná povolení, se společnost Wildberries dostala do problémů s úřady a šéf Vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin osobně nařídil ve věci požáru zahájení trestního řízení. Majitelé Russu údajně pomohli Wildberries případ ututlat – a teď nastal čas dluh splatit.   

„Tak to dopadá, když vám nezůstane žádné skutečné institucionální prostředí,“ komentovala to Alexandra Prokopenko, pracovnice Carnegie Russia Eurasia Center v Berlíně. „Všechny instituce byly v podstatě zničeny - soukromé vlastnictví, arbitráž i soudy. Vládne tu zákon džungle a bohatství rozděluje Kreml.“