Jaderným elektrárnám chybějí lidé. Francie, Británie i Švédsko postrádají inženýry a svářeče
Pro rozvoj jaderné energetiky je nezbytná celá řada technických profesí. V Evropě ale kvalifikovaná pracovní síla pro plánovanou stavbu nových jaderných bloků chybí.
redaktor
I když se největší ekonomika v Evropě – Německo – dobrovolně vzdala po šesti dekádách výroby elektřiny z jádra, ostatní evropské země své jaderné elektrárny modernizují a plánují jejich rozvoj. Platí to hlavně pro Francii, Spojené království nebo Švédsko.
Pro výstavbu zbrusu nových jaderných bloků je ale nutné disponovat celou řadou specializovaných technických profesí, kterých je na evropském trhu práce nedostatek. To už nyní protahuje a prodražuje stávající atomové projekty. Na starém kontinentu chybí stovky tisíc jaderných inženýrů, svářečů a dalších odborníků, kteří jsou nezbytní pro rozvoj tohoto sektoru v energetice.
Ve Francii už zástupci atomové branže na střední technické škole Lycee Polyvalent de l'Edit v městečku Roussillon mladým lidem nabídli stáže ve francouzských jaderných elektrárnách. Doufají, že v nich probudí zájem o další studium atomových technologií.
„Každá společnost najímá zaměstnance, zejména v jaderném průmyslu. A jejich potřeba bude s novou výstavbou reaktorů růst,“ vysvětlila personalistka Morgane Robinová ze společnosti Dalkia EN, která pro francouzský koncern EdF zajišťuje údržbu zařízení v jaderných elektrárnách.
Více než desítka zemí v rámci Evropy si stanovila ambiciózní cíle až ztrojnásobit výkon svých atomových elektráren, aby měla dostatek kapacit pro výrobu bezuhlíkové energie. Tyto snahy ale brzdí nedostatek odborníků. Francouzské firmy musejí opět nabírat jaderné experty, kteří již odešli do důchodu.
Vláda ve Spojeném království zase rozjela rozsáhlou billboardovou kampaň, aby nalákala nové zájemce do jaderné branže. Ve Švédsku nabízejí univerzity studentům, kteří projeví zájem o informační semináře jaderných firem, obědy zdarma.
„Potřebujeme nové vyškolené zdroje, abychom projekty rozběhli. Nemáme na to moc času,“ varoval prezident pro průmysl a energetiku francouzské obchodní asociace Syntec-Ingenierie Philippe Lanoir.
V zemi galského kohouta jaderný sektor zaměstnává 220 tisíc lidí, velká část z nich stárne a blíží se důchodovému věku. Mladí ale o tuto oblast projevují jen minimální zájem. Během deseti let může na francouzském trhu práce chybět až sto tisíc lidí, které bude potřebovat odvětví atomové energetiky: dělníky, techniky i inženýry. Francouzský prezident Emmanuel Macron přitom plánuje postavit čtrnáct nových jaderných reaktorů.
Hrozí tak, že se výstavba nových zdrojů bude protahovat a prodražovat, protože nebude dostatek odborníků. „Všichni se diví, jak budeme zvládat všechny nové projekty, protože nám chybějí zaměstnanci,“ řekl Sebastien Cuquemelle ze stavební skupiny Eiffage.
Rovněž průtahy se stavbou britské jaderné elektrárny Hinkley Point C z velké části souvisejí s nedostatkem odborníků, zejména svářečů. Britský jaderný sektor přitom bude v následujících deseti letech potřebovat 123 tisíc lidí.
Rovněž Švédsko plánuje velkou jadernou expanzi, ale nemá dostatek kvalifikovaných odborníků. Kabinet skandinávské země plánuje do roku 2045 postavit deset nových reaktorů. I proto bude nutné vychovat desítky tisíc nových pracovníků, zdůraznil vládní koordinátor pro jadernou energetiku Carl Berglöf.