Hrot24.cz
Insolvence Kary skončila. Raška s Rinthem vyhlíží novou éru

foto Tomáš Novák, týdeník HROT

Insolvence Kary skončila. Raška s Rinthem vyhlíží novou éru

Tradiční výrobce a prodejce kožešin Kara Trutnov už není v insolvenci. Finančník Tomáš Raška v tandemu se zakladatelem Zdeňkem Rinthem ji protáhli bleskovou reorganizací.

Pavel P. Novotný

Pavel P. Novotný

šéfreportér

Před více než rokem skončil sen mladého podnikatele Michala Mičky o vytvoření velké mezinárodní módní skupiny. Loni v únoru postupně poslal do insolvence většinu ze svých firem ze skupiny C2H. Po jeho ambiciozním plánu zbyly dluhy ve stovkách milionů korun, několik zkrachovalých značek a mnoho právních sporů.

Jednou z padlých značek byla i trutnovská Kara, kterou Mička koupil od jejího dlouholetého šéfa a majitele Zdeňka Rintha v roce 2018 za vyšší stovky milionů korun. Firma skončila v insolvenci v polovině února, nyní ale její krach formálně končí.

Firma, jejíž historie sahá do 40. let minulého století, totiž přilákala investiční skupinu Natland Tomáše Rašky. Ten si správně vyhodnotil, že Kara má ze všech firem Michala Mičky největší perspektivu a pustil se do její záchrany. Spojil se přitom s matadorem Zdeňkem Rinthem, bývalým majitelem, který stojí za její porevoluční úspěšnou érou.

Tomáš Raška, specialista na obchod s pohledávkami a restrukturalizace firem, proces rychle ovládl, když vyplatil největšího věřitele – Českou spořitelnu – s pohledávkami v nominální výši přes 160 milionů korun. 

V květnu tak věřitelská schůze schválila cestu reorganizace. Věřitelé zároveň rychle odstřelili Michala Mičku a jeho tým, místo něj přišel firmu řídit její bývalý majitel Rinth. Společně lidem doplatili mzdy, čímž udrželi přes 160 zaměstnanců a funkční obchodní síť 32 prodejen v Česku a na Slovensku.

V říjnu se na scéně objevil návrh dalšího insolvenčního specialisty Richarda Benýška. Ten věřitelům nabízel za aktiva firmy 103 milionů korun. Někdejší majitel hokejové Slavie, krizový manažer historicky spolupracující se skupinou PPF a dnes zejména investor do lesů a polí ale větší rozruch do průběhu řízení nepřinesl, věřitelé na jeho aktivitu nereagovali.

Raška a jeho spojenci si už otěže nad případem vzít nenechali. Na podzim soud přijal reorganizační plán Natlandu a v závěru minulého týdne konstatoval jeho úspěšné splnění. Firma tak od pátku oficiálně není v insolvenci. „Insolvence trvala něco málo přes rok, což ji řadí k jednomu z nejrychleji vyřešených případů úpadku,” pochvaluje si Tomáš Raška, zakladatel a majoritní vlastník investiční skupiny Natland. 

Do řízení Kary bylo přihlášeno přes 160 věřitelů s celkovými pohledávkami za 277 milionů korun. V rámci reorganizace Natland firmě poskytl provozní financování, loni do ní poslal kolem 35 milionů korun, svou věřitelskou pozici jeho společnost Natland Pohledávková V. (NPV) přetavila do stoprocentního vlastnického podílu. Další peníze Raška slíbil vyplatit věřitelům mimo základní kapitál firmy. 

„Během prvních měsíců roku 2022 došlo k naplnění podstatných částí plánu. Došlo ke změně kapitálové struktury Kary, posílení jejího kapitálu a poskytnutí provozního financování. NPV také poskytla 23 milionů korun jako příplatek mimo základní kapitál, z čehož jsou uspokojovány pohledávky nezajištěných věřitelů,” vysvětluje Raška s tím, že věřitelé díky tomu získají o 30 procent vyšší uspokojení, než kdyby firma skončila v konkurzu.

Raška také hodlá podporovat právní spory s původními majiteli a jeho manažery, které viní ze samotného krachu společnosti. Kromě Michala Mičky cílí například také na Pavla Bednáře, který byl Mičkovým provozním a finančním ředitelem.

Raška chce nyní firmu rozvíjet společně s Rinthem. Už dříve ale uvedl, že se jeho role bude týkat zejména úspěšné reorganizace, zatímco vlastnickou úlohu postupně převezme Zdeněk Rinth. Raška si v Kaře ponechá zřejmě jen minortní podíl, podobně jako ve skupině Digital People (Zoot a spol.), kde prodal přes 50 procent slovenské skupině Across. Podle Hany Filipové, šéfky komunikace Natlandu, by nové vlastnické rozložení a navazující právní náležitosti měly být dořešeny do jednoho měsíce.