Hrot24.cz
Do likvidace Sberbank chce promluvit i Raškův Natland

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Do likvidace Sberbank chce promluvit i Raškův Natland

Investiční skupina Natland ve spolupráci se společností LitFin a advokáty z AK Glatzová chtějí zastupovat věřitele české pobočky Sberbank. Ta je od začátku května bez licence. 

Pavel P. Novotný

Pavel P. Novotný

šéfreportér

Pád ruské banky Sberbank, respektive její české pobočky, přilákal další známá jména, která se specializují na insolvence a financování soudních sporů. Poté, co začal vykupovat pohledávky za Sberbank CZ brněnský fond IFIS Marka Indry, se do významného případu zapojil také Natland Tomáše Rašky. 

Ve spolupráci se společností LitFin, která na sebe upozornila například v kauze Bohemia Energy, s Asociací malých a středních podniků (ASMP) a s podporou advokátní kanceláře Glatzová & Co. chtějí oslovit klienty Sberbank a spojit síly v procesu likvidace a případného insolvenčního řízení. 

„Už několik týdnů se na nás obracejí zájemci z řad podnikatelů, malých a středních firem, kterým ve Sberbank zůstaly peníze, pro radu a pomoc, jak mají postupovat. Jsme připraveni poškozeným klientům ušetřit čas a peníze. Poskládali jsme proto silný tým, prostřednictvím kterého hodláme konsolidovat věřitele, tak abychom měli reálný vliv na řešení složité situace Sberbank. Cílem je takto získat firmám jejich finance zpět v co nejvyšší míře,“ uvedl Václav Žalud, šéf restrukturalizací a letigace skupiny Natland a advokát kanceláře Glatzová & Co.

Městský soud poslal Sberbank CZ do likvidace a jmenoval likvidátorkou Jiřinu Lužovou. Ta podle posouzení solventnosti banky rozhodne buď o likvidaci banky, či o insolvenčním řízení. „Uspokojení pohledávek z nepojištěných vkladů je často poslední na řadě. Může jít o roky řešení a předpokládáme, že někteří věřitelé mohou své peníze potřebovat dříve, než nastane konec likvidace či insolvence, kde není jasný výsledek,“ dodal Václav Žalud.

Společným postupem chce aliance v čele s Natlandem a LitFinem podle svého prohlášení docílit toho, aby se podniky nepouštěly do prodeje svých pohledávek za zlomek hodnoty. Tím zřejmě naráží právě na aktivity IFIS, který údajně nabízí za pohledávky padesát procent nominální hodnoty. IFIS byl původně zároveň významným klientem Sberbank, který měl na tamních účtech přes sto milionů korun

„Ve spojení můžeme být v případném insolvenčním řízení jedním z největších hráčů a společným postupem je možné garantovat klientům z řad SME i například municipalit jejich práva v co největší míře a mít rozhodný hlas,“ uvedl šéf LitFinu Maroš Kravec.

Desátou největší banku na českém trhu poslala do kolen válka na Ukrajině a navazující ekonomické sankce. ČNB zahájila správní řízení o odebrání bankovní licence 28. února, kdy reagovala na odliv peněz z banky po útoku Ruska na Ukrajinu. Jen za dva dny lidé v panice vybrali z banky několik miliard korun.

Sberbank se proti rozhodnutí ČNB neodvolala, a začátkem května tak formálně zamířila do likvidace. Pokud banka neuhradí všechny své závazky ze sta procent, rozběhne se insolvenční proces, kde se budou o své nároky hlásit jednotliví věřitelé, v tomto případě zejména její klienti.