Horský byznys v bodě nula
Letošní dlouhá lyžařská sezona vykřesala pro vlekaře naději, že se covidem přidušený byznys opět rozjede. Potrápí ho ale ceny energií
šéfreportér
V polovině května už horké počasí láká spíše ke koupání. Přesto na dojezdu modré sjezdovky ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně ještě několik dětí poskakuje na poněkud kropenatém pásu posledního sněhu. Větší souvislá sněhová peřina pokrývá i horní část Medvědína a také prudký svah na Stohu.
Je to připomínka, že nejslavnější české středisko zažilo nebývale dlouhou lyžařskou sezonu, která trvala od začátku prosince až do poloviny dubna. Po dvou katastrofálních letech byla pro místní byznysmeny živou vodou.
„Nemáme to úplně sečtené, ale předběžně to vypadá na vůbec nejlepší rok, jaký jsme ve Špindlu měli. Ale určitě se do toho propisuje i inflace, která se promítá i do našich tržeb a zisku,“ zamýšlí se slovenský finančník Igor Rattaj, šéf skupiny Tatry Mountain Resorts (TMR), která zdejší areál manažersky provozuje ve spolupráci s dalšími investory, jako jsou exředitel ČEZ Martin Roman, průmyslník Michal Korecký či pražský „politický podnikatel“ Tomáš Hrdlička.
Ve Špindlerově Mlýně se zdražovalo, například cena denního skipasu v hlavní sezoně mezi svátky atakovala 1400 korun. Přesto ho letos v zimě doslova zaplavila natěšená a tradičně solventní klientela.
Dobrá sezona
Českým střediskům pomohl také fakt, že ačkoli covid byl ještě na přelomu roku živým tématem, na omezování areálů se to již příliš neprojevilo. Na rozdíl od sezony 2020/2021, která oficiálně vůbec neproběhla.
„Vlastně nám pomohly volby. Řadu měsíců tu bylo jakési bezvládí, díky kterému se nevyhlásil žádný lockdown. Lyžovalo se prakticky bez omezení. Na rozdíl třeba od Slovenska a Rakouska, kde byla situace o dost horší,“ dodává Rattaj, jehož TMR provozuje areály také v Tatrách a v rakouských Alpách. Loni ale také poprvé spustil sezonu na Ještědu. I tam Rattaj hovoří o velmi dobrých výsledcích.
Avšak sám moc dobře ví, že rány vytvořené covidovou paralýzou se budou hojit mnohem déle než jeden povedený rok. Ostatně jeho TMR s sebou nese ztrátu k loňskému roku v přepočtu ve výši jedné miliardy korun a značné finanční závazky jak u bank, tak u držitelů dluhopisů.
„Začínáme vlastně od začátku,“ říká někdejší partner J&T a bývalý šéf slovenského lyžařského svazu Rattaj.
Ne všechna tuzemská střediska hovoří o rekordních tržbách, návrat k předcovidovým hodnotám ale pozorují prakticky všichni. „Nelze vytrhnout z kontextu jen jeden ukazatel. Obecně platí, že zimní sezona na Lipně byla průměrná. Vzhledem k situaci především v prosinci, kdy nemohli sportovat neočkovaní, a v lednu, kdy stále platily karantény, to považujeme za skvělý výsledek,“ hodnotí také Olga Kneiflová, mluvčí areálu na Lipně.
Podle ní je hlavní změnou, kterou přinesly poslední dva roky, zkracování takzvaného „booking window“ a také úbytek zahraničních hostů. „V principu se jedná o trend, kdy se klienti více rozhodují na poslední chvíli. V letošní sezoně jsme jinak zaznamenali pokles zahraničních hostů, ale pevně věříme, že byl dán především situací kolem covidu, například Rakousko mělo přísnější podmínky až do konce sezony. Tuto hypotézu podporuje fakt, že v únoru a březnu návštěvnost zahraničních klientů rostla, ačkoli na čísla sezon před covidem se zatím nevrátila,“ dodává Kneiflová.
I na Lipně se tak museli více zadlužit, aby poslední dva roky přežili bez propouštění a s potřebnými investicemi.
Ceny skipasů vystřelí
Podle ředitele Asociace horských středisek ČR (AHS ČR) Libora Knota lyžařská sezona skončila dobře, ale na oslavy je podle něj hodně brzy. „I když vzhledem k nepříznivým okolnostem, jako jsou covid, ceny energií a válka na Ukrajině, dopadla zimní sezona vcelku dobře, určitě to nebude stačit na zotavení po loňské zcela zrušené sezoně. V některých případech se budou způsobené ztráty dohánět ještě další dva až tři roky,“ myslí si Knot.
Přesto podle dat AHS letos tuzemské areály chtějí do svého zázemí a technologií investovat přes miliardu korun, což odpovídá běžné předcovidové úrovni. O velké opatrnosti tedy nemůže být řeč. Podnikatelé vesměs věří, že nejhorší již mají za sebou.
Ani letošní rok však pro ně rozhodně není bezproblémový. Jen co rozdýchali covidové uzávěry, je tu rekordní růst cen, zejména energií. To je pochopitelně pro energeticky náročný obor značný problém, který se dozajista projeví i v konečných cenách skipasů. Ty naopak mohou narážet na ochlazenou poptávku lidí, které bude letos inflace drtit na všech spotřebitelských frontách.
„Inflace a ceny vstupů jsou enormní a ceny skipasů se budou vytvářet až někdy v září, protože doba je velmi turbulentní a bude nutno reagovat na aktuální podmínky. Jak to tak vypadá, udržet současnou hladinu cen bude velmi nepravděpodobné,“ říká k tomu Knot.
To potvrzuje také Rattaj, podle kterého aktuálně není vůbec snadné nakoupit potřebnou elektřinu, jež pohání lanovky, vleky či sněžná děla.
„Nemáme ani nakoupenou všechnu potřebnou elektřinu na čtvrtý kvartál roku. Snažíme se vyjednat cenu, ale teď už to není ani tak o ceně, jako spíš o tom, že není kde nakupovat. ČEZ ani Slovenské elektrárne ji nemají. Všechno je vykoupené Němci. Takže dělat teď prognózu cen permanentek na zimu je šílené,“ dodává investor s tím, že náklady horské skupiny na energie se meziročně zvýšily osminásobně. A všem je jasné, že pohublý byznys takový růst cen vstupů jen těžko vstřebá, spíše ho přenese na své zákazníky.
NA HROTU
„Poučil jsem se, že když je dobře, umí dělat manažera kdekdo. Ale když je průser, přestávají platit poučky. A je lepší, když má manažer zároveň pravomoci spolumajitele, aby mohl dělat rychlá a rázná rozhodnutí,“ říká Igor Rattaj ke svému posunu do exekutivy TMR a krizového řízení, v jehož rámci propustil bezmála 300 lidí.
Podcast s Igorem Rattajem najdete na ww.tydenikhrot.cz