Hrot24.cz
FinFocus: Snad nejde o plnění genderových kvót. Komisařku pro startupy nepotřebujeme, je ale dobře, že to EU řeší

foto: koláž Hrot24/Tomáš Novák/Purple/J&T Ventures/Miton

FinFocus: Snad nejde o plnění genderových kvót. Komisařku pro startupy nepotřebujeme, je ale dobře, že to EU řeší

Ve speciálním dílu rubriky FinFocus se ptáme venture kapitálových investorů na jejich názor, zda něčemu pomůže nová funkce eurokomisaře pro startupy.

Filip Magalhães

Poprvé v historii Evropská komise nominovala komisaře pro startupy, výzkum a inovace. Funkce se má ujmout Bulharka Ekaterina Zacharievová, která mezi lety 2017 a 2021 působila jako místopředsedkyně bulharské vlády. 

Co na eurokomisařku pro startupy říkají čeští venture kapitáloví investoři? Zeptali jsme se jich v rámci rubriky FinFocus. Pomůže Zacharievová startupové a venture kapitálové scéně? A konkrétně třeba Česku? Odpovídali Vojta Roček z Presto Ventures, Petr Šíma z Depo Ventures, Jakub Nytra ze skupiny Purple, Petr Šedivý z Venture Clubu, Martin Kešner z J&T Ventures a Tomáš Matějček z Mitonu.

Vojta Roček, partner Presto Ventures

„Nepotřebujeme komisařku pro startupy, ale to, aby se startupy staly hlavním tématem těch stávajících komisařů. 

Na konci dne je to jedno, protože u nás vidíme, že vždycky vyhrají témata, která jsou jednoduchá na implementaci (čtěte: rozdávání peněz), a to na úkor těch, která by reálně posunula EU dopředu v inovacích – včetně odstraňování byrokratických bariér. 

Je úplně jedno, kolik komisařů jakých národností bude EU mít, dokud se nerozhodneme zaměřit všechnu naši sílu na to, aby se něco změnilo.“

Petr Šíma, generální partner Depo Ventures

„Neznám novou komisařku a netuším, co od ní očekávat. Ale je to úředník a mnohem důležitější bude její zadání. A fakt, že si EU uvědomuje problém a chce ho řešit, je významnější než to, kdo ho bude řešit.

Doufám, že uvidím kroky, které povedou k probuzení soukromého kapitálu. Cesty jsou známé: nejlépe funguje daňová incentiva.“

Jakub Nytra, spoluzakladatel skupiny Purple

„Upřímně, její jméno slyším poprvé, což taky o něčem vypovídá. A teď nevím, jestli to vypovídá více o paní Zacharievové, nebo o mně. Jsem rád, že si EU uvědomuje, že bez startupové scény to prostě nejde. Nevím tedy, jak mám zvolení Bulharky Ekateriny Zacharievové brát. 

A bohužel v současném nastavení Evropské unie netuším, zda byla vybrána na základě svých kvalit a porozumění startupové a venture kapitálové scéně, nebo na základě plnění genderových kvót Ursuly von der Leyenové (v nové komisi má zasednout 16 mužů a 11 žen – pozn. red.).“

Petr Šedivý, zakladatel Venture Clubu

„Jmenování a zřízení postu komisařky pro startupy, výzkum a inovace – poprvé v historii Evropské komise – je určitě dobrý krok. Otázka bude, jak se to paní Zacharievové podaří naplnit, tedy jaký rozpočet a aparát bude mít k dispozici. Doufejme, že nepůjde jen o dobré místo a utracení peněz za každou cenu. Peníze samy o sobě ještě nic nevyřešily. 

Pomohlo by zlepšení podmínek pro podnikání obecně, zjednodušení legislativy pro mladé firmy, snížení administrativní zátěže, dotáhnutí podmínek pro ESOP – a to vše na národní úrovni. Tak si přejme, ať nový aparát pomůže stav zlepšit, nikoliv zhoršit. Evropa potřebuje změny.“

Martin Kešner, partner J&T Ventures

„Startupy jsou silným tahounem ekonomického růstu v USA, Singapuru či v Izraeli. Evropa dlouhodobě zaostává právě za těmito zeměmi, co se týká množství investic do startupů na obyvatele. Jedinou výjimkou v rámci EU je Estonsko. To, že si to Evropská komise začala uvědomovat a bere tuto agendu vážně, je pozitivní. 

Nicméně není to jen věcí politické či finanční podpory. Důležitá je i legislativa, dostupnost talentů, a především mindset středních a velkých firem ve vztahu ke spolupráci s mladými technologickými firmami. Z naší zkušenosti je součástí DNA amerických firem spolupracovat se startupy či je rychle kupovat. Velké evropské firmy se často chovají jako váhající střelec a v globální konkurenci tak ztrácí.“

Tomáš Matějček, partner Mitonu

„Všichni víme, že technologické zaostávání Evropy sebelepší komisařka nezachrání. Ale buďme rádi, že je na úrovni EU snaha startupům věnovat více pozornost. 

V Česku je tento sektor často mimo radar státní správy, přitom i na národní úrovni jde startupům relativně rychle a snadno pomoci. Třeba vyslyšením tolikrát opakovaného volání mladých firem po použitelné úpravě zaměstnaneckých akcií, viz třeba naše iniciativa #ESOPasap. Bylo by skvělé, kdyby se Česko umělo hýbat rychleji než EU, českou ekonomiku by to mohlo zásadně nakopnout.“