Začněme dobrou zprávou. Tu jsme už opravdu potřebovali. Protest lékařů, který měl spočívat v odmítnutí sloužit od 1. prosince přesčasy, je snad zažehnán. Alespoň podle slov Jana Přády, viceprezidenta České lékařské komory a předsedy Sekce mladých lékařů ČLK.
„Rád bych vyzval kolegy, aby zajistili provoz. V tento moment to vypadá tak, že by nemocnice mohly začít opět plánovat výkony,“ řekl Přáda po jednání s premiérem Fialou. Mladému lékaři a jeho kolegům z komory se podařilo vyvinout tak silný nátlak, že z ulity totálního nezájmu vylezl dokonce i jinak pasivní předseda vlády.
Větší bere
Aby bylo jasno, Petr Fiala už nutně potřeboval alespoň nějaký pozitivní výsledek (přičemž test na covid se do toho nepočítá). Video s nutellou se chytilo dost špatně, úsporná opatření se mění za pochodu a vláda jako celek má mimořádně nízkou důvěru občanů. Nelze se divit, že si premiérův mediální tým v jednání s lékaři hodně věřil: poté, co ministru zdravotnictví Válkovi došla s lékaři trpělivost, se mohl Fiala konečně blýsknout.
V čem se situace tak diametrálně změnila od pondělí, kdy lékaři jednali na ministerstvu zdravotnictví a k žádné dohodě nedošlo? V tom úplně nejzásadnějším – v příslibu peněz.
Válek zpočátku navrhoval, že na platy uvolní prostřednictvím úhradové vyhlášky 6,8 miliardy korun navíc. Lékařům to nestačilo. Válek tedy přišel s dalším navýšením, celkem na 8,6 miliardy. Zdravotníci to odmítli – prý stále málo. „Tady není žádná ochota ke kompromisu,“ naštval se Válek a ukončil se zdravotníky debatu.
Jednoduše udělal maximum toho, co mu dohoda v koalici umožňovala. Fiala pak přišel s další, ještě vyšší částkou. Nakonec na navýšení mezd slíbil přiklepnout 9,8 miliardy korun, což už lékařům (spolu s garancemi změn v zákonech a vzdělávání) stačilo. „K odvolání protestu dojde po definitivním podpisu,“ řekl k tomu již zmíněný Přáda.
Jak ztrapnit ministra
Kdyby mohl Válek nabídnout takovou částku, byli by pacienti už několik týdnů v klidu. Ale on nemohl. Velmi dobře to okomentoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Ne. Premiér Fiala se s lékaři nedohodl. Premiér jim ustoupil a podrazil tak svého ministra zdravotnictví, který hájil rámec, který mu vymezila Fialova vláda s ministrem financí za ODS. Na místě Válka bych to hodil Fialovi na hlavu, ať si to dělá sám,“ napsal Kalousek.
A má pravdu. Ostatně s vysvětlením nenadálého průlomu měl Fiala na tiskové konferenci docela problémy. Neřekl přesně, odkud se další peníze vezmou („na to bude další schůzka s ministerstvem financí a pojišťovnami“) ani jak přesně si lékaři polepší („najdeme správný technický mechanismus“).
Ministr Válek zjevně neměl o krocích Fialy dostatek informací. Kdyby ano, nesvolával by na pátek 1. prosince krizovou tiskovou konferenci, na níž hodlal spolu s dalšími významnými figurami tuzemského zdravotnictví pacienty uklidňovat, že péče o ně je zajištěna. Konferenci po vystoupení Fialy ministerstvo zrušilo.
Vítězní lékaři
Protest je tak snad zažehnán. Na nějaký velký potlesk vládní reprezentaci to však není. Kdyby totiž ministr zdravotnictví Válek měl takové manévrovací pole, jaké si nakonec vykolíkoval premiér, mohlo k dohodě dojít už před několika týdny. A ne minutu před dvanáctou, tedy pouhý den před ohlášeným začátkem protestu.
Ve výsledku si tak slova uznání zaslouží jen protestující lékaři. Tohle byla hra nervů, kterou zvládli dohrát až do konce. Pokud stát splní, co ústy premiéra slíbil, budou nakonec vítězi právě oni.