EKG v kapse? Zdraví srdce vám pohlídá umělá inteligence
„Srdeční choroby jsou v Česku hlavní příčinou úmrtí, přičemž srdečními problémy trpí přibližně 2,9 milionu obyvatel. Mnozí z nich si však svého zdravotního stavu nejsou vědomi,“ říká kardiolog Tomáš Skála, který stojí za startupem Kardi Ai.
redaktor
Vše začalo jako nezávazná debata u sklenky vína. Kardiolog Tomáš Skála a americký podnikatel Stephen Burke tehdy diskutovali o obtížnosti, zdlouhavosti a finanční náročnosti monitorování stavu lidí, kteří trpí srdečními potížemi. Napadlo je proto vytvořit zdravotnický přístroj, který se vejde do dlaně, je pohodlný na nošení a vyhodnocuje záznamy EKG pomocí umělé inteligence. Vznikl tak startup Kardi Ai, který už za dva roky existence zachránil – jen v Česku – přes 220 životů.
Technologie Kardi AI pomáhá předcházet vážným zdravotním komplikacím, jako je mrtvice, časný nástup demence nebo srdeční selhání, což jsou nejčastější příčiny úmrtí v Evropě. Naměřená data pak slouží i jako podklad pro lékaře, díky kterému mohou lépe nastavit případnou léčbu. Zdravotnický prostředek zahrnuje fitness hrudní pás, mobilní aplikaci a cloudové řešení.
„Pro pacienty, kteří trpí srdečními komplikacemi, je v dnešní době poměrně složité svůj zdravotní stav pohodlně a bezpečně monitorovat. Konvenční metody jsou totiž často nedostupné, nepohodlné a vyžadují přítomnost odborného personálu. Všechny tyto faktory mohou vést k opožděné detekci problému, což zvyšuje riziko závažných komplikací. Naším cílem proto bylo vyvinout takové řešení, které tyto bariéry odstraňuje,“ vysvětluje profesor Skála motivaci k vývoji technologie.
Nově dokáže Kardi Ai rozpoznat až sedm různých typů srdečních arytmií, předchozí verze uměla detekovat pouze fibrilaci síní, jež je častější u starší populace. Tímto rozšířením tak technologie najde uplatnění i u mladších uživatelů, kteří můžou trpět jinými poruchami srdečního rytmu. „Srdeční choroby jsou v Česku hlavní příčinou úmrtí, přičemž srdečními problémy trpí přibližně 2,9 milionu obyvatel. Mnozí z nich si však svého zdravotního stavu nejsou vědomi,“ doplňuje Skála.
Navíc Kardi Ai poslalo „do boje“ i umělou inteligenci, která vyhodnocuje výsledky měření a informuje pacienta pomocí jednoduchého semaforu. Zelená znamená, že je vše v pořádku; žlutá doporučuje kontrolu; oranžová pak upozorňuje na vážný problém, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. I díky novým vylepšovákům teď startup získal zdravotnickou certifikaci MZD třídy IIa, a to od Institutu pro testování a certifikaci se sídlem ve Zlíně.
Kardi Ai doposud získal ve dvou investičních kolech podporu od několika investorů. V prvním kole do projektu vložili přibližně 8,5 milionu korun Depo Ventures, BrightCap Ventures a drobní investoři z okruhu rodiny a přátel. Druhé investiční kolo přineslo dalších více než 34 milionů korun, které společnost získala od fondů Purple Ventures, Soulmates Ventures, Garage Angels a Cleverage VC.
Teď chce expandovat na Střední Východ a další asijské trhy. V příštích 12 až 18 měsících prý také představí další funkce svého produktu.