Prazvláštní uvažování herce Jaroslava Duška k tématu onkologických onemocnění nadále plní sociální sítě i běžná média. Je fascinující, že tato osoba nejenže dostala prostor, ale navíc jí byly kladeny otázky, na jejichž akurátní zodpovězení je nutná rovněž odborná erudice.
Na tomto místě nebudeme odkazovat na zmíněný rozhovor. Umožnit herci, aby relativizoval onemocnění s možnou definitivní prognózou, a ještě za zhlédnutí tohoto rozhovoru požadovat finanční prostředky je na hraně etiky a standardních novinářských pravidel. Zkráceně v něm zaznělo, že zemřít na rakovinu je dle pana herce Duška volba každého.
Influencer Čestmír Strakatý ve svém podcastu s Duškem probíral složité téma, vytřískal z něj maximum a z pohledu tohoto moderátora a jeho soukromého placeného kanálu jde skutečně o čisté „easy money“.
Ve standardním médiu by ale podobný rozhovor neobstál. Nesplňuje hned několik pravidel: tím hlavním je neadekvátně zvolené téma k zpovídanému respondentovi. Ke karcinomům, jejich diagnostice, projevům, příčině, léčbě a dalším se jistě dokážou erudovaně vyjádřit lékaři, zdravotničtí pracovníci, vědci, v jiném kontextu pak třeba sociální pracovníci či lidé, kteří pečují o blízkého s tímto onemocněním. Nikoli samozvaní „duchovní guruové“.
Vést vážně míněný rozhovor na toto téma s panem Duškem snad nemohlo být záměrem od samého začátku. Bulvarizace tématu je v tomto případě zjevná od A do Z a dovolíme si tvrdit, že podobně by nepostupovala ani bulvární média, jejichž redakční mantinely jsou o poznání širší než v případě médií seriózních. I v nich by pravděpodobně zvítězila etická rovina a takový rozhovor by nebyl zveřejněn. Zodpovědný editor či šéfredaktor by jej vrátil s tím, že a) bude s respondentem veden rozhovor o tom, čemu rozumí, či b) téma bude probíráno s jiným respondentem, který mu rozumí.
Influencer Čestmír Stakatý následně na svých sociálních sítích reagoval, že díky němu je nyní „věc nasvícená“.
Ve vší úctě ke stovkám rozhovorů, které v minulosti vedl, nenasvítil vůbec nic. To, jak málo stačí k tomu, abyste docílili velkého účinku a dosahu, jsme už tak nějak věděli. Na rozhovor kromě veřejnosti na sociálních sítích ostatně reagoval už i ministr zdravotnictví, různí odborníci a samozřejmě spousta médií (včetně Hrotu). Nikoli však na perfektně odvedenou práci, ale na absurditu celé situace.
Když ale není nic nasvíceno, chce to rozsvítit. V tomto případě hlavy jak respondenta rozhovoru, tak jeho moderátora.