Deep tech na vzestupu. Venture Club investuje 35 milionů do Tensor Ventures
Investiční Venture Club posílá do fondu Tensor Ventures 35 milionů korun. Rychle rostoucí segment deep tech byl doposud většině investorů nedostupný.
redaktor
Zaměřuje se na investice do takzvaných deep tech oblastí, tedy do umělé inteligence, kvantových technologií, biotechnologií, softwaru 2.0 nebo vesmírných technologií. Nedávno byl rovněž vybrán jako správce prvního koinvestičního fondu rizikového kapitálu financovaného z Národního plánu obnovy ČR, který cílí na celkovou velikost 1,25 miliardy korun. Teď do specializovaného česko-lucemburského deep tech fondu Tensor Ventures putuje 35 milionů korun, a to od investičního a společenského klubu Venture Club.
Díky této investici získávají členové klubu příležitost investovat do rychle rostoucího segmentu deep tech, který byl prý doposud většině investorů nedostupný. „Tensorům se podařilo během uplynulých let vstoupit do unikátních deep tech startupů po celém světě, stejně jako se jim podařilo prodat své podíly ve firmách Ultimate Suite či Neuronix AI nadnárodním gigantům kótovaným na amerických burzách,“ popisuje šéf Venture Club Petr Šedivý, který Hrotu nedávno poskytl rozhovor. Brzy bude k přečtení na našem webu.
„Kvantové technologie, biotechnologie či například vesmírné technologie jsou ale oblasti, kde se investor může bez zkušeného a důvěryhodného partnera velmi rychle ztratit. Jsme proto rádi, že se tento rychle rostoucí, ale doposud uzavřený svět otevřel i našim členům,“ doplňuje Šedivý s tím, že jeho klub zamýšlel původně poslat 25 milionů korun, nakonec ale částku zvýšil. „Jde o investiční příležitost, která se neopakuje, takže jsme neváhali. Navíc si s Tensory rozumíme i lidsky, a to je pro nás velmi důležitý ukazatel.“
Venture Club sdružuje 280 členů v investiční on-line platformě. Skupina se zaměřuje na vyhledávání, organizování, spoluřízení investic či společenskou a vzdělávací činnost. Od roku 2016 přes ni prošly investice o objemu přes 600 milionů korun, z toho v roce 2023 to bylo přes 80 milionů korun. Mezi zainvestované projekty patří z těch již prodaných například všeobecné zdravotní pojištění psů a koček PetExpert a developerský projekt výstavby 108 bytů Klíčanka, z běžících investic projekt pro influencery a značky LaFluence nebo automobilka Zebra.
Portfolio Tensor Ventures tvoří v současné době více než 20 startupů z Evropy, Izraele i USA. Fond již podpořil firmy jako Tatum, Pointee, Aireen nebo UltimateSuite. Poslední jmenovanou nedávno koupila americká společnost ServiceNow. V dubnu exitoval další startup Neuronix AI – ten ovládl americký výrobce čipů Microchip Technology.
V Tensor Ventures Co-investment Fund se zaměří na financování digitálních startupů v nejranější fázi, tedy v tzv. pre-seedu. Do nich bude koinvestovat i s dalšími fondy rizikového kapitálu na českém trhu. „Půjde nám hlavně o startupy, které se zabývají umělou inteligencí, kvantovými technologiemi, kyberbezpečností, nástroji pro vývojáře nebo digitálními biotechnologiemi,“ řekl nedávno generální partner Tensor Ventures Roman Smola.