Hrotcast: Bude máslo za stovku? A proč doženeme Německo nejdřív za 50 let?

Česko nemůže závratně růst, když Německo ekonomicky neprospívá, říká známý ekonom Lukáš Kovanda v novém Hrotcastu. A jak je to se závislostí či nezávislostí na ruském plynu?

Česko nemůže závratně růst, když Německo ekonomicky neprospívá, říká známý ekonom Lukáš Kovanda v novém Hrotcastu. A jak je to se závislostí či nezávislostí na ruském plynu?

Celý článek
0

Kadmium a olovo v čokoládách Lindt? Švýcarský výrobce má v USA víc problémů

Švýcarský výrobce čokolády Lindt čelí v USA žalobě, která zpochybňuje jeho tvrzení o prémiové kvalitě a bezpečnosti výrobků. Spor vyvolaly výsledky studie, jež odhalila přítomnost těžkých kovů v některých hořkých čokoládách značky.

Švýcarský výrobce čokolády Lindt čelí v USA žalobě, která zpochybňuje jeho tvrzení o prémiové kvalitě a bezpečnosti výrobků. Spor vyvolaly výsledky studie, jež odhalila přítomnost těžkých kovů v některých hořkých čokoládách značky.

Celý článek
0

Tykačova skupina Sev.en GI koupila dvě ocelárny Celsa v Británii a Skandinávii

Český miliardář podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, ale také v realitách a financích. Ocelářství jeho skupina vnímá jako klíčový obor pro svůj další růst.

Český miliardář podniká hlavně v energetice a těžbě hnědého uhlí, ale také v realitách a financích. Ocelářství jeho skupina vnímá jako klíčový obor pro svůj další růst.

Celý článek
0

Čipová hysterie: Jediný chybný enter na 24 hodin hrozil potopit celé klíčové odvětví

Holandský výrobce čipů ASML omylem zveřejnil nepříznivou prognózu a burzy po celém světě klesly. Škodu o den později napravil tchajwanský konkurent TSMC. 

Čipová hysterie: Jediný chybný enter na 24 hodin hrozil potopit celé klíčové odvětví
nizozemská společnost ASML omylem zveřejnila neuspokojivé výsledky hospodaření o den dříve, než bylo plánováno. Způsobilo obrovský propad ceny akcií tohoto důležitého výrobce čipů. | JRdes / Shutterstock.com

Komu se to nestalo? Novinářská branže je plná historek o předčasně vydaných nekrolozích, demisích a nejrůznějších embargovaných zprávách. Většinou pokrčíte rameny, řeknete si, že se v těch novinách pomátli a pustíte to z hlavy. Když se však totéž stane důležité firmě na hraně revolučního průmyslového odvětví, je oheň na střeše.  

V úterý nizozemská společnost ASML omylem zveřejnila neuspokojivé výsledky hospodaření o den dříve, než bylo plánováno; firemní mluvčí to přičetl „technické chybě“, což zní jako vysvětlení pro technologickou firmu ne zrovna šťastné. Způsobilo obrovský propad ceny akcií tohoto důležitého výrobce čipů. A kam se vydá ASML, tam má zbytek branže sklon ho následovat. 

Chvíli to vypadalo, že umělá inteligence má po střetu s tvrdou realitou na kahánku. Společnost ASML, která vytváří hardware a software potřebný k výrobě polovodičů, ve své zprávě o výsledcích hospodaření uvedla, že čisté tržby za čtvrtletí dosáhly pouze 2,6 miliardy eur, což není ani polovina očekávání, které mluvilo o 5,5 miliardy eur. Firma rovněž uvedla, že za rok 2025 očekává čisté tržby ve výši 30 až 35 miliard eur, což je nepříjemně blízko dolní hraně předchozích odhadů. 

Oslabení poptávky? 

Burzy si to vysvětlily tak, že na trhu polovodičů může dojít k trvalému oslabení. Není překvapením, že propad ceny akcií ASML vyvolal řetězovou reakci. Obchodování s akciemi ASML bylo několikrát zastaveno, než akcie na amsterdamské burze uzavřely poklesem o 16 procent. To představuje největší jednodenní pokles akcií ASML od roku 1998. 

Konkurenti na tom nebyli o mnoho lépe. Akcie Nvidie, které se krátce předtím vyšplhaly na rekordní úroveň, klesly o více než čtyři procenta, akcie firem AMD a Arm o pět, respektive sedm procent. Fond iShares Semiconductor ETF, který drží celkem 32 akciových titulů, se rovněž propadl o přibližně procent. 

ASML přičítá část viny nizozemským a americkým omezením dodávek do Číny. V červnové zprávě o výsledcích hospodaření společnost uvedla, že prodeje do Číny tvořily téměř polovinu jejích tržeb; v příštím roce s rostoucími omezeními očekává, že tento podíl klesne na pětinu. Čipový průmysl možná bude brzy muset počítat s ještě většími vládními omezeními. Ještě v úterý agentura Bloomberg informovala, že Bidenova administrativa zvažuje v zájmu národní bezpečnosti rozšířit počet zemí, do nichž bude omezovat prodej amerických pokročilých čipů pro AI, například o Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. 

Opačný signál z Asie 

Ve středu se trabl rozšířil do Asie. Akcie tamních výrobců čipů razantně klesly. Na tokijské burze to srazilo celý technologický indexu Topix. Společnost Tokyo Electron, která stejně jako ASML vyrábí zařízení na výrobu čipů, klesla o téměř deset procent, zatímco akcie firem Lasertec a Disco odepsaly 13, respektive 7,5 procenta. V Jižní Koreji ztratily firmy Samsung Electronics a SK Hynix shodně po 1,7 procenta. Také tchajwanský index Taiex, který se zaměřuje na polovodiče, klesl o 0,6 procenta. Největší složka indexu, Taiwan Semiconductor Manufacturing, největší světový výrobce čipů, přišla o 0,9 procenta.  

Posledně jmenovaná firma však o 24 hodin později poslala do světa přesně opačnou zprávu. Hlavní výrobce pro Nvidii a Apple nyní očekává, že tržby v letošním roce vzrostou v dolarovém vyjádření zhruba o 30 procent, přičemž předchozí prognózy počítaly s nárůstem zhruba o 20 procent. Stalo se tak poté, co TSMC vykázala za zářijové čtvrtletí lepší než předpokládaný zisk. A předpokládá, že podobným tempem porostou napřesrok i kapitálové výdaje z letošních zhruba 30 miliard dolarů. 

Výhled společnosti TSMC utlumil obavy, že investoři poptávku po umělé inteligenci a polovodičích špatně odhadli. Ve čtvrtek se výkonný ředitel TSMC C. C. Wei snažil tyto pochybnosti rozptýlit. „Ta poptávka je skutečná a já věřím, že je to teprve začátek,“ řekl Wei a zopakoval tak slova řady vedoucích pracovníků včetně generálního ředitele společnosti Nvidia. Pokud jde o celkovou poptávku po čipech, „věci se stabilizovaly a začínají se zlepšovat“. 

Tchajwanci jedou 

Cena amerických dluhopisů TSMC vzrostla v předobchodní fázi obchodování v New Yorku o více než 6 procent. Akcie Nvidie vzápěti posílily přibližně o 2,5 procenta. Akcie japonských výrobců čipových zařízení včetně Lasertec snížily ztráty, zatímco v Evropě zdražovaly akcie napříč celým technologickým sektorem v čele s Infineon Technologies. 

Akcie TSMC v letošním roce vzrostly o více než 70 procent. Největší tchajwanská společnost již v červenci vylepšila výhled letošních tržeb. Nakolik však její pozice odráží stav celého sektoru, je otázka dosud nezodpovězená. „TSMC není jen stroj na umělou inteligenci,“ řekl Ben Barringer, technologický analytik investiční společnosti Quilter Cheviot. „Má mnohem lepší pozici než Intel i Samsung. Pokud by sektor zasáhl nějaký skutečný pokles, měla by být v dostatečně silném postavení, aby ho zvládla a vyšla z něj dobře.“