Západní výrobci čipů se bojí noční můry: Čína omezuje vývoz polovodičových surovin
Čínská omezení vývozu germania a gallia zasahují do dodavatelských řetězců. Vyvolávají tak obavy z výpadků výroby vyspělých čipů a vojenského optického vybavení.
Západní výrobci špičkových kybernetických technologií se obávají, že omezení dodávek z Číny zasáhne výrobu vyspělých mikroprocesorů a optických produktů. Omezení dodávek germania a gallia, které se používají pro polovodičové aplikace a součástky vojenských a komunikačních zařízení, již v Evropě za poslední rok vedlo k téměř dvojnásobnému nárůstu cen těchto minerálů.
Čína zavedla tato omezení, která podle ní chrání její „národní bezpečnost a zájmy“, v loňském roce. Byla to reakce Pekingu na podobná opatření ze strany USA stran prodeje vyspělých čipů a zařízení na jejich výrobu.
Omezení a následné kontroly vývozu jen podtrhly dominantní postavení, jež má Čína v celosvětových dodávkách desítek klíčových surovin. Podle americké geologické služby US Geological Survey produkuje říše středu 98 procent světových zásob gallia a 60 procent germania. „Situace s Čínou je kritická. Jsme na nich závislí,“ řekl listu Financial Times zdroj, který pracuje pro velkého odběratele polovodičových materiálů.
Podle analytiků exportní kontroly prokázaly, že vláda prezidenta Si Ťin-pchinga je ochotna využít ekonomických zájmů Západu ve vlastní prospěch. Číňané tak učinili v odvetě za to, že jim Američané omezili přístup ke špičkovým čipům a dalším pokročilým technologiím.
Chaos na obzoru
Týž zdroj uvedl, že ačkoli některé velké dodávky čínského gallia stále probíhají, celkový vývoz se od zavedení kontrol snížil přibližně o polovinu. „Pokud Čína sníží vývoz gallia tak, jak to udělala v první polovině roku, pak budou naše zásoby brzy vyčerpány - a nastane nedostatek,“ uvedli.
Jan Giese, frankfurtský manažer přes vzácné kovy, uvedl, že se jeho firmě Tradium podařilo prostřednictvím nového čínského programu vývozních licencí získat jistý objem gallia i germania. Uvedené množství však představuje pouze zlomek toho, co forma nakupovala v minulosti. „Tyto vývozní kontroly tlačí na všechny účastníky trhu mimo Čínu. Do trhů, na kterých je i tak obtížné se orientovat, to vnáší další vrstvu komplikovanosti,“ řekl Giese.
Oba uvedené materiály jsou nezbytné pro výrobu pokročilých mikroprocesorů, optických vláken a brýlí pro noční vidění. Pokračující přiškrcení vývozu ze strany Pekingu by tak mohlo snadno narušit jejich výrobu.
Tím to ovšem nekončí. Čína tento měsíc rovněž oznámila omezení vývozu antimonu. Tento minerál nachází využití v protipancéřové munici, brýlích pro noční vidění i přesné optice. Zároveň Peking zavedl také kontroly vývozu grafitu a technologií používaných při těžbě a separaci vzácných zemin.
Kontrola exportu zvedla ceny gallia všude kromě čínských trhů (cena gallia v USD/kg)
Podle poskytovatele údajů Argus stouply ceny germania od začátku června v Číně o 52 procent na 2280 dolarů za kilogram. „Číňané nyní germanium nenabízejí ani v zámoří,“ řekl Terence Bell, manažer společnosti Strategic Metal Investments se sídlem ve Vancouveru, která obchoduje se vzácnými kovy.
V rámci nově zavedených kontrol gallia a germania je třeba schválit každou jednotlivou dodávku. To trvá 30 až 80 dní; dlouhodobé dodavatelské smlouvy jsou proto nevýhodné, tvrdí obchodníci. V žádostech musí být uveden kupující a zamýšlené použití.
Čínské vydírání
Cory Combs, zástupce ředitele poradenské společnosti Trivium China se sídlem v Pekingu, řekl pro FT, že to je teprve začátek. Hlavní motivací Pekingu je podle něho „vyslat signál“, že by mohl podniknout odvetná opatření proti tlaku na čínské firmy z americké strany.
„V konečném důsledku je největším důvodem kontrol fakt, že pokud budou chtít někdy zablokovat vývoz na určité místo, mohou licence odmítnout,“ řekl Combs. Giese uvedl, že množství uskladněného germania je předmětem tržních spekulací, ale že „je téměř jisté, že celkový objem představuje významný podíl roční čínské produkce“.
Čína omezení využívala k tomu, aby pomohla svému úsilí dohnat USA a další lídry v oblasti polovodičových technologií. Za předpokladu, že celosvětová situace a vztahy mezi USA a Čínou zůstanou beze změn, nemá Čína žádnou motivaci k uvolnění kontrol vývozu,“ komentuje to zdroj Financial Times.