Hrot24.cz
Čínský developer Evergrande a jeho šéf mají na krku obvinění z podvodu za 78 miliard dolarů

Shutterstock.com

Čínský developer Evergrande a jeho šéf mají na krku obvinění z podvodu za 78 miliard dolarů

Likvidace zadluženého obra: čínský finanční regulátor napařil největší realitní firmě v zemi pokutu přes půl miliardy dolarů. Akcie Evergrande ztratily za poslední tři roky 99 procent své hodnoty.

Daniel Deyl

Daniel Deyl

redaktor

Čínský realitní gigant Evergrande se od loňska potýká s existenčními problémy. Aby jich nebylo málo, čelí obvinění, že během dvou let předcházejících loňské ztrátě schopnosti platit dluhy nafoukl své příjmy o 78 miliard dolarů. Měl tak učinit na přímý pokyn zakladatele a šéfa představenstva firmy Chuej Kcha Jena (v transkripci „pinyin“ Hui Ka Yan).

Regulační úřad (Čínská komise pro regulaci cenných papírů neboli CSRC) udělil pokutu ve výši 583,5 milionu dolarů společnosti Hengda Real Estate, nejvýdělečnější součásti skupiny, která působí v pevninské Číně. Komise viní z podvodu především Chueje, kdysi nejbohatšího muže celé Asie.

Úřad tvrdí, že Chuej nařídil svým podřízeným, aby uměle vylepšili roční výsledky firmy Hengda za roky 2019 a 2020. Soudě podle zavedené čínské praxe to vypadá, že jeho osud je již rozhodnut: veřejně vyslovené závažné obvinění ze strany státních orgánů se de facto rovná verdiktu. Otázkou zůstává jen výše trestu.

„Nezákonné trestné činy“

Chuej dostal pro začátek pokutu 6,5 milionu dolarů, jak vyplývá z dokumentace, již firma dala k dispozici burzám v Šen-čenu a Šanghaji. Hrozí mu také doživotní zákaz vstupu na čínské finanční trhy.

Chuejovi problémy však nejsou čerstvé. Šéf představenstva Evergrande je již od loňského září pod policejním dohledem. Tehdy začalo jeho vyšetřování kvůli podezření z „nezákonných trestných činů“. Formulace působí dojmem, že kromě takových činů existují ještě legální trestné činy; lze se však domnívat, že ona ironie mnoho veselí ve vedení Evergrande nevyvolává.

Oznámení o pokutě a obvinění z multimiliardového podvodu přichází jen několik dní poté, co komise slíbila, že bude potírat podvody s cennými papíry ve snaze chránit drobné investory „zuby nehty“.

Není to poprvé, co se Evergrande ocitla na pranýři. Její neschopnost splácet dluhy přesahující 300 miliard dolarů hrozí vážně poškodit čínský sektor nemovitostí a na něj navázané další oblasti.

Technicky vzato je v likvidaci již od ledna letošního roku, kdy ji nařídil hongkongský soud. Byli už dokonce jmenováni likvidátoři, kteří mají prověřit celkovou finanční situaci firmy a určit možné strategie její restrukturalizace.

Počet nově zahájených staveb se propadl o 30 procent

Ta by mohla zahrnovat zabavení a prodej majetku, jehož výtěžek by mohl pokrýt alespoň nějakou část nesplacených dluhů. Proti takové možnosti však mluví politika: v zájmu pekingského vedení nejspíš nebude zastavit práce na výstavbě nemovitostí.

Odhadem desítky tisíc lidí již za své budoucí domy zaplatily, a teď by jim hrozilo, že nikdy neuvidí ani domy, ani peníze. Lze předpokládat, že se vláda bude chtít takové situaci vyhnout.

Problémy na čínském trhu s nemovitostmi mají obrovský ničivý potenciál. Realitní sektor tvoří více než čtvrtinu druhé největší ekonomiky světa. Potýká se s razantním útlumem už od roku 2021, kdy úřady snížily velkým developerům strop zadlužení. Od té doby několik velkých realitních firem nesplácí své dluhy.

Tento týden oficiální údaje ukázaly, že investice do nemovitostí v Číně klesly meziročně v lednu i v únoru o zhruba devět procent. Ještě daleko horší je situace u nově zahájených staveb, jejichž počet se ve srovnání s loňskem propadl rovnou o třicet procent.

Chuej Kcha Jen založil Evergrande (dříve známou jako Hengda Group) v roce 1996 ve městě Kuang-čou na jihu Číny. Na svých internetových stránkách Evergrande Real Estate uvádí, že v současnosti vlastní více než 1300 projektů ve více než 280 městech rozesetých po celé zemi. Jejich osud je v tuto chvíli většinou nemožné odhadnout.

Úvěrová krize na dohled

Pád Evergrande se citelně podepisuje na osudu jejího šéfa. Ještě v roce 2020 odhadoval časopis Forbes výši Chuejova majetku na 42,5 miliardy dolarů. Od té doby však „přišel téměř o všechno“, napsal tentýž časopis loni v listopadu.

Chuej tehdy poprvé po 14 letech vypadl z první stovky čínských boháčů. Akcie Evergrande za poslední tři roky ztratily 99 procent své hodnoty.

Skupina Evergrande Group však působí i mimo developerskou sféru. Její podnikání sahá od správy majetku až po výrobu elektromobilů či potravin a nápojů. Dokonce vlastní kontrolní podíl v jednom z největších fotbalových týmů v zemi, Guangzhou FC.

graf: vývoj ceny akcií čínského developera Evergrande

Hrot24, Pavel Svatoš

Předlužení skupiny a jeho dopady dnes hrozí vyvolat úvěrovou krizi. Pro čínskou ekonomiku by to byla velmi špatná zpráva. Když firmy nemohou dosáhnout na přijatelné úvěry, mají potíže s růstem a v některých případech nejsou schopny pokračovat v činnosti. To zase může znervóznit zahraniční investory, kteří by mohli Čínu považovat za méně atraktivní místo pro uložení svých peněz.

Obava z takového vývoje vede k tlaku na pekingskou vládu, aby zasáhla a Evergrande zachránila. Otázka však je, jestli je to vůbec možné.

Například Jackson Chan z výzkumné platformy Bondsupermart si myslí, že to nejde. „Upřímně řečeno, Evergrande se již zhroutila,“ řekl Chan britské BBC. Podle něho je nucená likvidace firmy nevyhnutelná.