Hrot24.cz
Čínské dluhopisy jdou na dračku. Hrozí další bublina?

Shutterstock.com

Čínské dluhopisy jdou na dračku. Hrozí další bublina?

Obrovský zájem investorů o čínské vládní dluhopisy nevěstí pro asijskou ekonomiku nic dobrého

František Novák

Čínské vládní bondy se staly poslední baštou investorů v druhé největší ekonomice světa. Kvůli obrovskému zájmu o dluhopisy komunistické velmoci výnosy u desetiletého státního dluhopisu spadly na 2,18 procenta, což znamená nejnižší hodnotu od roku 2002, kdy se tento ukazatel zveřejňuje. Na historických minimech jsou také výnosy 20letých a 30letých dluhopisů.

Pro vedení státu v Pekingu to ale neznamená dobré zprávy. Ukazuje to, že investoři nevěří v oživení realitního trhu ani akciím firem.

V západních tržních ekonomikách za normálních podmínek nízké ceny státních dluhopisů neznamenají žádné riziko, v tomto případě ale hrozí bublina, ke které došlo v loňském roce v případě pádu banky Silicon Valley Bank (SVB), varoval web americké televize CNN.

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 12:22:36 AM CET

František Novák

Tato kalifornská banka, jež poskytovala úvěry zejména technologických firmám a fondům rizikového kapitálu, zkrachovala loni v březnu. Jednalo se o druhý největší pád finanční instituce v dějinách USA.

„SVB ve Spojených státech nás naučila, že centrální banka musí pozorovat a vyhodnocovat situaci na finančním trhu i z makroekonomického hlediska,“ řekl guvernér čínské centrální banky PBOC Pchan Kung-šeng na finančním fóru v Šanghaji koncem minulého měsíce.

K největšímu pádu americké banky od finanční krize v roce 2008 přispělo i to, že ve velkém nakupovala americké vládní dluhopisy. Bezpečná investice se zhroutila v momentě, kdy americký Fed začal zvyšovat úrokové sazby, aby zkrotil inflaci. Bondy v hodnotě miliard dolarů, které SVB držela, začaly ztrácet svou hodnotu. 

Čínští centrální bankéři od dubna vydali už více než deset varování o riziku, že dluhopisová bublina může splasknout, destabilizovat finanční trhy a ohrozit ekonomické oživení asijské země. Guvernér PBOC varoval před tím, že příliš mnoho nebankovních subjektů drží střednědobé a dlouhodobé dluhopisy. Zejména se jedná o pojišťovny, investiční fondy a další finanční subjekty.

„Poptávka po úvěrech je slabá kvůli potížím s nemovitostmi. V důsledku toho musí banky nakupovat více dluhopisů, protože peníze jsou uvězněny na mezibankovním trhu,“ vysvětlil rizika současné situace na trhu Larry Hu, hlavní ekonom pro Čínu australské finanční skupiny Macquarie Group. Instituce, které nakoupily vládní dluhopisy, jsou nyní zranitelné, pokud dojde k náhlým změnám úrokových sazeb čínské centrální banky směrem vzhůru.

Zásadní problém pro čínskou ekonomiku spočívá v tom, že z komunistické velmoci ve velkém utíká zahraniční kapitál. „Odliv kapitálu z Číny dosáhl v dubnu nejvyšší úrovně od ledna 2016, především kvůli rostoucímu rozdílu ve výnosech mezi čínskými a americkými dluhopisy,“ dodal Hu. Tím se také zvyšuje tlak na čínskou měnu jüan.

Zahraniční investoři také reagují na ekonomický útlum na trhu nemovitostí i stále ostřejší protikorupční tažení čínských úřadů, které podvazuje ekonomickou aktivitu nejen čínských firem. Lepší příležitosti pro investice vidí banky a další finanční subjekty v Indii, v zemích jihovýchodní Asie nebo ve Spojených státech.