Hrot24.cz
Česká munička Sellier & Bellot hlásí rekord. Její náboje kupují policisté a vojáci z celé Evropy

Shutterstock.com

Česká munička Sellier & Bellot hlásí rekord. Její náboje kupují policisté a vojáci z celé Evropy

Tržby muničky přesáhly v roce 2022 sedm miliard korun, zisk překonal miliardu. Podle šéfa firmy Radka Musila za to mohou dlouhodobé investice a moderní technologie, nikoli válka na Ukrajině.

František Novák

Nejstarší výrobce munice v Česku Sellier & Bellot se může pochlubit působivými hospodářskými výsledky. Tržby v roce 2022 překonaly sedm miliard korun, čistý zisk přesáhl miliardu. Hlavně díky tomu si může společnost dovolit investovat do rozšíření výroby. 

Válka na Ukrajině zbrojařům k současným rekordním tržbám hodně pomáhá, zrovna v případě muničky z Vlašimi to však neplatí. Stoupající tržby firmy jdou na vrub stále větší popularitě malorážové munice, jež se těší rostoucí oblibě u zákazníků z ozbrojených složek zemí EU. Tedy u členů policie a armády, případně u soukromých agentur. Druhá polovina vyrobené munice připadá na sportovní střelce a myslivce. Na export směřuje drtivá většina produkce, zhruba devadesát procent.

„Naše dodávky na Ukrajinu nedosahují ani jednoho procenta tržeb. V současné době je tam potřeba především velkorážová munice, té malorážové, kterou vyrábíme ve Vlašimi, se spotřebuje nepoměrně méně,“ řekl Hrotu24 generální ředitel Sellier & Bellot Radek Musil, který nemá rád, když se dobré hospodářské výsledky firmy připisují válce. Za rozvojem společnosti podle něj stojí především dlouhodobé investice a moderní výrobní technologie. 

Investice za půl miliardy

Stoupající produkci střeliva umožnilo otevření nové haly na začátku roku 2023. Postupně je zaplňována výrobními stroji, které si v muničce z Vlašimi vyrábějí sami. Roční výše investic se pohybuje v objemu půl miliardy korun. Díky dobrým hospodářským výsledkům není společnost, založená už v roce 1825, závislá na bankovních úvěrech, doplnil Musil. Neplatí však podle něj často opakovaný mýtus, že banky neposkytují zbrojařům úvěry. 

V případě munice, která se vyrábí ve Vlašimi, je „nejužším hrdlem“ při navyšování výroby nedostatek střelného prachu, který se ve velkém množství spotřebovává pro velkorážovou munici, jež se dodává na Ukrajinu. Evropské zbrojovky se od konce studené války nepřipravovaly na to, že na starém kontinentu opět vypukne konvenční válka. Zbrojní průmysl je v Evropě nastaven na mírový stav, nikoli na situaci, kdy Rusko napadne jiný evropský stát.

Zástupci společnosti Sellier & Bellot upozorňují rovněž na to, že se musí stejně jako ostatní průmyslové podniky vyrovnat s rostoucími cenami energií a dalších vstupů, jako jsou ceny mědi, zinku nebo olova. Nicméně díky investicím do nové výroby očekává Musil i letos růst tržeb o dalších 500 milionů. 

Stabilně roste i počet zaměstnanců firmy. V současnosti jeden z nejstarších výrobců munice na světě zaměstnává 1630 lidí.