Hrot24.cz
Češi se necítí odpovědní za svět, nikoho nevykořisťovali. I to je důvod odmítání Green Dealu

koláž Hrot 24 / Midjourney / Berenika Slánská

Češi se necítí odpovědní za svět, nikoho nevykořisťovali. I to je důvod odmítání Green Dealu

Green Deal je tak flexibilní, jak intenzivní je odpor proti němu. A politici chtějí být zvoleni. Takže tvrdit, že Green Deal je neměnný, je nesmysl, říká v Hrotcastu hlavní analytik Hrotu Miroslav Zámečník.  

Pavel Štrunc

Pavel Štrunc

Autor podcastů

Česká vláda odložila projednávání dokumentů souvisejících se zaváděním zelených závazků z evropského Green Dealu v českých podmínkách. „V tom je určitá ironie, jelikož že na webových stránkách vlády je dodnes spousta materiálů k Evropskému předsednictví. A za jeden z pěti nejvýznamnějších úspěchů se tam uvádí přijetí klimatického balíčku,“ říká Zámečník. Vláda tedy celý balíček schválila a nyní o něj dává ruce pryč.

Na druhou stranu ale podle Zámečníka není divu, protože existuje značná obava z ekonomických dopadů na obyvatelstvo a průmysl. Zdražení paliv a energie v důsledku rozšíření systému emisních povolenek na dopravu a bydlení by znamenalo výrazné zatížení domácností i podniků. „Toto postihne opravdu každou domácnost. Já myslím, že ta vláda couvla právě proto, že si uvědomila, že to nemá propojené s nějakými kompenzačními mechanismy,“ dodává Zámečník.

Balíček Fit for 55, jehož cílem je snížit emise skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030 ve srovnání s úrovněmi z roku 1990, se musí do schválit do roku 2027. Podle premiéra Petra Fialy ale vláda nebude schvalovat nic, co by přineslo vlnu zdražování. „Chceme využít zbývající čas k jednání o dalším zmírnění nebo přehodnocení myšlenky nového typu povolenek. Což lze až nyní, kdy se změnil Evropský parlament a Evropská komise", řekl premiér. Je tak jasné, že vláda v tuto chvíli hraje o čas. 

Podle Zámečníka je také možné, že se parametry Fit for 55 a tedy i Green Dealu mohou změnit. „Jak si zemědělci byli během loňského roku schopni vydupat nějaké změny, tak si myslím, že tvrdit, že Green Deal je neměnný, je nesmysl. Green Deal je tak flexibilní, jak intenzivní je odpor proti němu, protože politici chtějí být zvolení.“ 

Zároveň v celém procesu hraje roli i specifická politická a společenská kultura, která je často skeptická vůči rychlým a rozsáhlým změnám. Zejména těm, které mohou obyvatelům zásadně zdražit cenu základních komodit. „Češi se necítí odpovědní za svět, nikoho nevykořisťovali, spíš mají pocit, že sami byli vykořisťováni. A teď my máme jít jako předvoj, sami sebe zdanit až do modra, omezit svou životní úroveň?", pokládá si řečnickou otázku ekonom.

Více se dozvíte v Hrotcastu.