Index genderové rozmanitosti 2020 nevrhl na Českou republiku dobré světlo. Za Polskem, Švýcarskem a Lucemburskem se umístila čtvrtá od konce. Pozice žen se podle autorů studie navíc s pandemií covidu zhoršila. Čerstvá data ale ukazují, že se poměr zastoupení v největších evropských firmách pomalu vyrovnává.
Zpráva analyzuje účast žen na správě a řízení společností v 668 největších firmách z 18 zemí EU, které jsou uvedeny v evropském indexu STOXX 600 nebo v národních burzovních indexech. Podle zprávy jen 28 procent vedoucích ve výkonných a nevýkonných rolích v 668 analyzovaných společnostech byly ženy a pouze 42 z 668 (tedy šest procent) analyzovaných společností má generální ředitelku. „Počet generálních ředitelek se zvýšil z 28 na 42 a ženy v předsednictvu představenstev nyní tvoří devět procent oproti sedmi procentům v roce 2019 – to jsou některé z údajů o pokroku, které je třeba zdůraznit,“ komentovala data Päivi Jokinenová, předsedkyně European Women on Boards (EWoB).
Vzhledem k tomu, že součástí této analýzy je jen šest českých společností, jsou výsledky studie pro Česko pouze orientační. Na jejich základě se v indexu genderové rozmanitosti země řadí se skóre 0,42 do spodní části seznamu zemí, mezi Rakousko a Švýcarsko. Toto skóre je 0,14 bodu pod evropským průměrem a 0,32 bodu pod nejlepší zemí (Norsko, 0,74 GDI).
Nejlépe hodnocená společnost v Česku, RMS Mezzanine, má téměř ideální GDI hodnotu 1,01. Tvoří ji malý vedoucí tým složený ze čtyř žen a pěti mužů. V celoevropském hodnocení se umístila na 18. příčce. Druhou nejlépe hodnocenou českou společností je CZG, která zaujala 234. příčku z celkových 668. „Česko se v žebříčku nachází hned za Rakouskem a Německem. Mezi analyzovanými společnostmi tvoří zastoupení žen v představenstvech jednu třetinu. To je zdravý trend a myslím, že nemusíme mít obavy ohledně schopností žen prosadit se do vedení firem. I proto, že u nás funguje řada institucí, které tuto problematiku podporují, jako např. Czechitas, My Odyssey nebo She Loves Data. To považuji za znak toho, že je u nás prostředí nastaveno dobře,“ dodává Tomáš Mátl, zakladatel Colours of Data, který na tématu s EWoB dlouhodobě spolupracuje.
V roce 2012 Evropská komise navrhla legislativu, která zvýší počet žen ve správních radách na 40 procent ve veřejně obchodovaných společnostech. Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise, stanovila rovnost jako jednu ze základních priorit pro ni a její tým komisařů. Evropský parlament zároveň znovu zahájil debatu o přijímání regulačních opatření ke zvýšení podílu žen na vedení společností, protože mnoho poslanců Evropského parlamentu považuje dobrovolná opatření za nedostatečná. Zajímavým zjištěním žebříčku ale také je, že země se závaznými kvótami se umístily v horní i dolní části.