Hrot24.cz
Burger z Petriho misky? Velká Británie se připravuje na vstup laboratorně pěstovaného masa na trh

www.chatgpt.com - vytvořeno pomocí nástroje Dall-E 2

Burger z Petriho misky? Velká Británie se připravuje na vstup laboratorně pěstovaného masa na trh

Britský úřad pro kontrolu potravin, Food Standards Agency (FSA), oznámil, že laboratorně vypěstované maso by se mohlo objevit na pultu britských obchodů během několika následujících let. FSA již zpracovává první žádosti o schválení různých forem kultivovaného masa, včetně steaku, hovězího, kuřecího a foie gras, a očekává, že v příštích dvou letech obdrží dalších 15 žádostí.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

K zajištění bezpečného uvedení těchto produktů na trh získala FSA vládní grant ve výši 1,6 milionu liber (přibližně 45 milionů korun). Tento grant bude využit na rozšíření laboratorních kapacit, posílení odborného týmu pro hodnocení bezpečnosti, vývoj nových metod testování a podporu výzkumných iniciativ zaměřených na optimalizaci výrobních procesů. Velká Británie se stává atraktivním trhem pro producenty kultivovaného masa díky vysokému počtu veganů, vegetariánů a flexitariánů, větší otevřenosti vůči novým druhům potravin ve srovnání s ostatními částmi Evropy a silnému finančnímu sektoru podporujícímu inovativní start-upy.

Proces výroby kultivovaného masa

Kultivované maso se vyrábí kultivací živočišných buněk v laboratorních podmínkách, bez nutnosti chovu a porážky zvířat. Například společnost Upside Foods v USA používá malé množství buněk odebraných z živých kuřat, které jsou následně pěstovány v bioreaktorech za přísně kontrolovaných podmínek, aby vytvořily svalovou tkáň připomínající klasické maso. Buňky se pěstují v kapalném prostředí za využití speciálních růstových médií, která stimulují jejich vývoj do svalové, tukové a krevní tkáně. Prvními státy, které schválily prodej kultivovaného masa, byly Singapur v roce 2020 a Spojené státy americké v roce 2023, následované Izraelem v roce 2024.

Environmentální přínosy

Tradiční živočišná výroba má značný negativní dopad na klimatické změny a ničení přírodních zdrojů. Podle odhadů OSN je živočišná výroba zodpovědná za přibližně 14,5 % celosvětových emisí skleníkových plynů a vyžaduje také až 70 % zemědělské půdy, což způsobuje rozsáhlé odlesňování. Kultivované maso se jeví jako ekologičtější alternativa, neboť významně snižuje zátěž na přírodní zdroje, jako jsou půda a voda. Navíc eliminuje problematiku hospodářských zvířat, jelikož při jeho výrobě nejsou zvířata chována na maso ani porážena na jatkách.

Priorita bezpečnosti

Profesor Robin May, hlavní vědecký poradce FSA, zdůrazňuje nezbytnost důkladného testování bezpečnosti kultivovaného masa, přestože jeho buněčná struktura je identická s konvenčním masem. Důraz se klade zejména na kontrolu růstových médií a případné genetické modifikace buněk. FSA plánuje vyvinout efektivní proces hodnocení bezpečnosti, který by měl být zaveden během příštích dvou let.

Podle výrobců může být kultivované maso v určitých ohledech bezpečnější než tradiční maso, protože eliminuje riziko kontaminace patogenními bakteriemi, jako jsou E. coli nebo salmonela, a neobsahuje antibiotika, která se často používají v konvenčním zemědělství.

Velká Británie jako lídr v inovacích

Velká Británie se v červenci 2024 stala první evropskou zemí, která povolila použití kultivovaného masa v krmivech pro domácí zvířata. Naopak některé státy, jako například Itálie a dva státy USA, prodej kultivovaného masa zakázaly. Guvernér Floridy Ron DeSantis tuto technologii označil za "plán globálních elit" a vyjádřil k ní kritiku.

Linus Pardoe z Good Food Institute Europe apeluje na dlouhodobé navýšení rozpočtu FSA, aby mohla efektivně provádět hodnocení rizik a plně využít potenciál této nové technologie. Zvýšený rozpočet by umožnil posílení vědeckého týmu, rozšíření kapacit laboratorního testování, zrychlení schvalovacích procesů a důkladnější monitoring bezpečnosti nových produktů.