Už od konce ledna zakladatel automobilky Tesla Elon Musk navyšuje svůj podíl ve firmě Twitter, jež je jednou z nejoblíbenějších sociálních sítí světa. Jeho výroky posledních týdnů jsou ale značně rozporuplné a není jasné, zda chce skutečně Twitter, který je kritizován za to, že je platformou levičáků, ovládnout.
„Z našeho pohledu existuje šedesátiprocentní šance, že Musk nakonec od dohody odejde a zaplatí poplatek za rozchod (ve výši jedné miliardy dolarů),“ uvedl analytik Dan Ives, jenž dlouhodobě sleduje dění na amerických finančních trzích. Spekuluje se i o tom, že Twitter skončí v rukou jiného technologického obra, Microsoftu.
Muskovy výroky z posledních týdnů uvedly analytiky, trhy i investory do zmatku a chaosu. Přitom se jedná o obrovskou výši transakce na úrovni 44 miliard dolarů (více než bilion korun). Musk nyní kritizuje hlavně to, že technologická firma, kterou založil Jack Dorsey, má část svých účtů falešných – až pětinu, což znamená, že management firmy uměle navyšuje cenu společnosti. Ředitel Twitteru Parag Agrawal to ale striktně odmítá.
Tweet za všechny peníze
Elon Musk na Twitteru napsal, že bude volit republikány, protože levicoví demokraté šíří ve společnosti jen nenávist. Od trhů to citelně schytal, když akcie Tesly během jediného dne odepsaly 12,3 miliardy dolarů. I přes to zůstává výstřední podnikatel nejbohatším člověkem na světě. Jeho majetek vyčíslila agentura Bloomberg na 210 miliard dolarů.
Musk převzetí v minulých týdnech obhajoval především proto, že je třeba síť reformovat a snížit cenzuru. Jedním z vyjádření, která vyvolala pozornost, bylo, že se má na Twitter vrátit bývalý prezident Donald Trump, který síť masivně využíval pro svou propagandu o volbách ukradených demokraty a Joem Bidenem. Založil si vlastní síť, již nazval TRUTH, potýká se ale s technickými problémy i nezájmem uživatelů.
Zaměstnanci jsou unavení
Samotní zaměstnanci firmy jsou z rétorických nájezdů Muska otrávení a vyčerpaní. Lara Cohenová, jež má ve firmě na starosti spolupráci s velkými partnery, je znechucena tím, že média dělají byznysové zprávy z každého výroku Muska – ať je pravdivý, či nikoli – na Twitteru. Připomíná jí to chování exprezidenta Trumpa, jenž také dokázal několika slovy zamávat s akciemi jakékoli americké firmy.
Navíc někteří američtí komentátoři dodávají, že informace o tom, kolik z účtů je falešných, není důvodem pro to, aby Musk vycouval z dohody za desítky miliard dolarů. Spíše tlačí na co nejnižší cenu firmy.
Co v minulosti zaznělo od Elona Muska k Twitteru:
- Twitterový algoritmus by měl být open source.
- Svoboda slova je nezbytná pro fungující demokracii. Věříte, že Twitter tento princip důsledně dodržuje?
- Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu po celém světě. Věřím, že svoboda projevu je společenským imperativem fungující demokracie.
- Myslím, že nebylo správné zakázat Donalda Trumpa, myslím, že to byla chyba. Zákazem Trumpa na Twitteru Trumpův hlas nezanikl, zesílil mezi pravicí, proto je to morálně špatné a naprosto hloupé.
- Dohoda o převzetí Twitteru dočasně pozastavena, čekám na podrobnosti podporující výpočet, že spam / falešné účty skutečně představují méně než pět procent uživatelů.
- Stále oddán akvizici.
- Musk používá emotikon smějícího se hovínka (nevěří tomu, že počet falešných účtů je pod pěti procenty).
- Jak inzerenti vědí, co za své peníze dostávají?
- Dohoda se nemůže pohnout vpřed.