Válka na Ukrajině, kterou svévolně rozpoutal ruský diktátor Putin, trvá déle než rok a půl. Nemine prakticky žádný den, aby na ukrajinské straně nedošlo k bombardování civilních cílů a navyšování počtu zavražděných ukrajinských civilních obyvatel včetně malých dětí. Kreml navíc bombarduje i ukrajinské přístavy s obilím, které chce Kyjev vyvážet hlavně do chudých zemí rozvojového světa.
Americký historik Timothy Snyder je přesvědčen, že Putin používá na Ukrajině stejné prostředky jako Stalin s cílem ukrajinský národ jako celek zničit. Snyder se proslavil jako autor podrobné monografie Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem, popisující genocidu ve východní Evropě za nacistického a komunistického režimu.
Trvá na tom, že současné osazenstvo Kremlu páchá stejně jako stalinský režim genocidu. Podle něj je klíčovým úkolem mezinárodního společenství, aby zločiny genocidy zmapovalo a dokázalo u mezinárodního tribunálu.
Ruský „problém“: Zabili jsme málo Ukrajinců
„Rusové se rozhodli, že příčinou jejich problémů je to, že zabili příliš málo Ukrajinců,“ kritizuje Snyder ostře zločinné kroky Putina a jeho okolí v rozhovoru pro web European Pravda. V případě posuzování zločinu genocidy je nutné prokázat úmysl zničit celý národ a pak prokázat konkrétní zločiny, jež k tomuto cíli vedou.
Jen v ruské státní televizi je možné opakovaně slyšet slova o zničení ukrajinského státu a jeho obyvatel, o vraždění dětí, vyhladovění civilistů. Kromě toho ruští moderátoři opakovaně vyhrožují všem spojencům Ukrajiny jaderným útokem, jenž by v konečném důsledku také vedl k vyhlazení celých národů.
I samotný Putin ještě před útokem na slabšího souseda napsal článek o tom, že ukrajinský národ neexistuje, nedávno pak řekl, že Ukrajina je černá díra, kterou řídí Žid jmenovaný Západem. „Jedná se o genocidní vyjádření,“ zdůraznil Snyder.
Navíc Rusko provádí zločiny od zabíjení jednotlivých civilistů až po deportaci dětí, což je další důkaz toho, že Kreml chce zničit celý sousední národ. „V mém chápání jde o jasný případ genocidy,“ dodal.
Západ zločiny zlehčuje
Kromě toho Rusko blokuje vývoz zemědělských komodit s cílem zničit ukrajinskou ekonomiku. V zimě Kreml cíleně bombardoval energetickou infrastrukturu, aby Ukrajinci neměli teplo ani elektřinu.
„Když přemýšlíte o ničení jídla, ničení škol nebo vraždění jednotlivých umělců a spisovatelů – to všechno jsou genocidní akce,“ kritizuje Snyder Kreml. Většina obyvatel i politiků na Západě má tendenci tyto zločiny zlehčovat, aby nebyli nuceni přiznat, že spojenci Ukrajiny dosud dělají jen málo pro to, aby ruské genocidní kroky účinně zastavili. Lidé by byli nuceni odpovědět si na otázku, co proti genocidě na Ukrajině udělali.
Rusko při rozpoutání agresivní útočné války počítalo s tím, že neexistuje žádná Ukrajina, žádní Ukrajinci ani žádná ukrajinská kultura. Je tu pouze velké Rusko, velká ruská historie, velká ruská kultura.
„S touto myšlenkou je možné přijít a zabíjet nebo deportovat lidi,“ nabídl vysvětlení, proč většina ruské společnosti válku schvaluje. Se stejným konceptem vraždili za vlády Adolfa Hitlera i Němci v okupované Evropě. Nejen Židy, ale i další národy včetně Čechů.
Ruské myšlení se radikalizuje
Ruské myšlení se během války dále radikalizuje, protože je pro vítězství nezbytné zabít stále více Ukrajinců, kteří se nechtějí stát Rusy, zdůraznil americký historik. I moderátoři státní televize připouštějí, že je nutné zlikvidovat miliony Ukrajinců.
Dalším důkazem přezíravého vztahu k Ukrajině je ruská úporná snaha popírat existenci hladomoru na Ukrajině. Vypukl mezi lety 1932 a 1933, kdy Stalin nařídil sovětským orgánům, aby z ukrajinských sýpek a od zemědělců odvezly veškeré obilí. Jen na ukrajinském území se počet obětí pohybuje mezi třemi a pěti miliony.
„Existují ruští historici, jejichž zvláštním posláním je létat po celém světě, chodit na konference a popírat, že existoval hladomor. Řekli, že to byla administrativní chyba,“ nesouhlasí Snyder s konceptem, že hladomor na Ukrajině nebyl cílenou Stalinovou politikou, jak zlomit ukrajinské národnostní cítění.
Popírání sovětských zločinů umožňuje současnému Rusku, aby docházelo k jejich opakování. Jediným řešením do budoucna je, že Rusko válku prohraje a jeho obyvatelé uznají porážku. Pak existuje možnost, že se z vlastních chyb poučí – podobně jako Němci po prohrané válce, doufá historik.