Zuckerberg a spol. na koberečku. Sociální sítě se budou zpovídat kvůli zneužívání dětí
Americkým politikům dochází trpělivost s velkým vlivem dominantních sociálních sítí na děti. Na kobereček zákonodárců dnes míří topmanažeři z Mety, X, Snapu a TikToku. Vůbec poprvé před výbor amerického Senátu předstoupí i zástupce Discordu.
redaktor
Něco takového tu ještě nebylo, píšou americká média. Před jeden z výborů Senátu USA má předstoupit pětice představitelů nejrozšířenějších sociálních sítí. Nečeká je žádné milé popovídání, právě naopak. Senátoři chtějí slyšet, co velcí internetoví hráči činí v souvislosti s ochranou dětí a mládeže před negativními vlivy na jejich zdraví a psychiku. V úvahu přichází i přijetí speciálního zákona, který by pro provozovatele sociálních sítí znamenal obrovskou komplikaci.
Mezi zákonodárce se dostaví Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf Mety (Facebooku, Instagramu a Threads). Dále generální ředitelka X (dříve Twitter) Linda Yaccarino. Také Shou Chew, výkonný ředitel TikToku, miliardář Evan Spiegel v pozici generálního ředitele a zakladatele Snapu (Snapchatu) a premiéru před zákonodárci si odbude i Jason Citron, spoluzakladatel a CEO Discordu.
Právě zařazení představitele této platformy vzbudilo největší překvapení: Discord je v mainstreamu považován za diskusní platformu zejména o počítačových hrách. Používá jej však přes 150 milionů lidí a vlivná televize NBC News loni upozornila, že i na této síti byly v minulosti odhaleny případy sexuálního vydírání a sexuálního zneužívání dětí, které započalo přes chatovací platformu. Podle webu TechCrunch právě skandální zpráva NBC News pravděpodobně stojí za tím, že se oči zákonodárců upřely na jinak nenápadný Discord.
Sex, sebevraždy, obtěžování
Slyšení nese název „Big tech a krize sexuálního zneužívání dětí online“. Očekává se ale, že zákonodárci svými otázkami zabřednou i do dalších témat, jako jsou registrační podmínky sociálních sítí, fungování jejich algoritmů, problematika cílené reklamy, a zejména to, co konkrétně činí provozovatelé sítí pro ochranu dětí. Zatímco v nedávných žalobách generální prokurátoři (a ministři spravedlnosti) jednotlivých států USA uváděli, že sociální sítě umožňují obtěžovat děti, šíří se na nich dětská pornografie, a odhaleny byly dokonce případy znásilnění.
Relativně běžné jsou prý i případy, kdy tvůrci obsahu (influenceři) sdílejí mezi svými sledujícími třeba návody na sebevraždu, sexuálně explicitní obsah nebo radí drastické, zdraví škodlivé diety. Mluvčí dotčených sítí se dosud bránili, že závadný obsah průběžně mažou a vyvíjejí sofistikované automatické nástroje, které mají děti a mladistvé chránit.
Zástupci firem zařazených na slyšení berou předvolání vážně. Například Meta jen týden před událostí aktualizovala své podmínky a funkce tak, aby nebylo možné dětem posílat zprávy z účtů, které sami uživatelé nepotvrdí jako známé (a žádoucí) kontakty.
Konzervativní zákonodárci již dříve varovali velké sociální sítě, že pokud neudělají v ochraně dětí a mladistvých maximum, připadají v úvahu další legislativní kroky. Kontroverze vzbudil návrh zákona KOSA (Kids Online Safety Act), který by zasahoval i do obchodních modelů sítí. Kromě samotné komunikace uživatelů se však týká i jinak sdíleného obsahu. Jako závadný by třeba mohl být označen i obsah týkající se problematiky transgenderu. Proti tomu protestují představitelé LGBT komunit.