Americká Federální obchodní komise (FTC) obvinila na konci června internetového obchodníka Amazon z toho, že své zákazníky přihlašuje do programu předplatného Prime bez jejich souhlasu a jejich pokusy o zrušení předplatného dlouhodobě sabotuje. Inspirace Homérovou Iliadou zní vznešeně, ale je zhoubná, tvrdí komise.
V období od roku 2016 do dubna 2023 Amazon podle úřadu zavedl procesy, jež klientům zrušení předplatného záměrně ztěžují. „Amazon tento proces příznačně pojmenoval Ilias, což odkazuje na Homérův epos o dlouhé a strastiplné trojské válce. Amazon navrhl proces zrušení Iliady (proces nese interní označení Iliad Flow, česky Tok Iliady) tak, aby byl co nejneproniknutelnějším bludištěm,“ uvedla FTC ve své stížnosti.
Homérův epos o porážce Troje, jíž vrcholí zhruba desetiletá válka, má 15 693 řádků. Ve srovnání s ukončením předplatného na Amazon Prime je to brnkačka. Zatímco registrace do programu Prime může proběhnout na dvě kliknutí, proces jejího zrušení má od roku 2016 čtyři strany textu a jeho patnácti možnostmi se můžete prodrat minimálně šesti kliknutími. „Snaží se zákazníky odradit tím, že jim opakovaně ukazuje jejich dosavadní zkušenost s Prime, nabízí alternativní nebo zvýhodněné ceny a zdůrazňuje výhody, kterých se vzdávají,“ tvrdí stížnost komise. K oblíbeným trikům patří nabídka využít možnosti „Připomenout později“ nebo „Ponechat si členství“.
Komise, v jejímž čele stojí Lina Khanová, odpůrkyně technologických firem označovaných celkově jako Big Tech, to nevidí ráda. „Společnost Amazon používala manipulativní, nátlakové nebo klamavé návrhy uživatelského rozhraní, aby oklamala spotřebitele a přiměla je k automatickému obnovení předplatného Prime,“ citoval server Quartz tiskovou zprávu komise oznamující žalobu. Úřad požaduje občanskoprávní sankce a záruky proti budoucímu porušování předpisů. Stížnost tvrdí, že praktiky Amazonu porušují zákon, jenž nařizuje pro transakce elektronického obchodu uvádění jasných a přehledných podmínek.
Amazon zareagoval po svém. „Tvrzení FTC jsou nepravdivá na základě faktů a zákona. Pravda je, že zákazníci program Prime milují a podle nás je pro ně jasné a jednoduché se do programu Prime přihlásit i členství v něm zrušit,“ řekl mluvčí společnosti Amazon Curtis Eichelberger v reakci na zprávu komise.
Předplatné programu Amazon Prime činí 14,99 USD měsíčně či 139 USD ročně. Firma má více než 200 milionů takových předplatitelů, od nichž generuje celkové roční tržby ve výši 35 miliard dolarů.
Březen 2021 – FTC poprvé kontaktuje společnost Amazon v souvislosti s vyšetřováním procesů přihlašování a rušení předplatného
Březen 2022 – Po roce Amazon sdílí „pouze velmi málo materiálů“
Červen 2022 – FTC vydává žádost o občanskoprávní vyšetřování, aby od společnosti Amazon získala další informace; Amazon to ignoruje
Srpen 2022 – Společnost Amazon podává u FTC žádost o omezení občanského vyšetřování
Září 2022 – Komise žádost společnosti Amazon zamítá
Květen 2023 – FTC žaluje společnost Amazon celkem o třicet miliard dolarů za to, že kamery její aplikace Ring špehovaly zákazníky a nemazala (včas či vůbec) záznamy dětských konverzací, jež pořídil její „hlasový asistent“ Alexa
FTC zkoumá Amazon již nejméně čtyři roky. Firma loni požádala o odvolání předsedkyně FTC Liny Khanové ze všech případů, které se firmy týkají. Důvod? V době svých studií práv napsala esej s názvem Antimonopolní paradox Amazonu, kde se na praktiky firmy zaměřuje. Argumentace Amazonu tedy zhruba zní: „Khanová se vyzná v tom, co děláme, pročež nechceme, aby mohla své znalosti použít.“
Otázka zní, jestli má americká justice k dispozici vhodné prostředky k nápravě. Jako takový se jeví například alternativní trest, podle něhož by členové vedení Amazonu museli povinně číst sebrané spisy Curtise Eichelbergera.