Panika v Disney. Firmu drtí boj s Netflixem i kulturní války
Bob Chapek, ředitel mediálního kolosu Walt Disney, si znepřátelil mocné šéfy studií a poroučí se.
Staronovým šéfem Walt Disney Inc. je od neděle Bob Iger (71). Z funkce generálního ředitele odešel před necelými třemi lety, zůstal však jako předseda představenstva. Nyní v exekutivní roli vystřídá Boba Chapeka, jehož byl sám vybral jako svého nástupce. Jejich vztah však brzy ochladl.
Představenstvo uvedlo, že dává Igerovi dvouletý „mandát stanovit strategické směřování k obnovení růstu“. Zároveň bude spolu s představenstvem znovu hledat nástupce. Iger, který byl čtyřikrát odložil odchod do důchodu, než firmu letos „definitivně“ opustil, v neděli zaměstnancům sdělil, že nad svým návratem do funkce generálního ředitele mírně žasne.
Akcie společnosti Disney letos klesly o více než čtyřicet procent kvůli rostoucím obavám investorů z vysokých nákladů na streamovací služby. Disney utratil miliardy – jeho rozpočet na pořizování obsahu, tedy tvůrčí stránku jeho byznysu, jen letos činil třicet miliard dolarů –, protože soutěží s Netflixem a dalšími streamery o předplatitele.
Kulturní válka
Chapek se také letos na jaře stal středem nevítané pozornosti, když okolo Disneyho začali poletovat jestřábi obou táborů kulturní války. Floridský guvernér Ron DeSantis nechal schválit zákon, jenž zakazuje tamním učitelům vykládat dětem do deseti let o tématech, o nichž konzervativci mluví jako o sexuálních úchylkách a progresivisté jako o otázkách LGBT+.
Disney se nejprve postavil na progresivní stranu sporu a později se snažil zákon ignorovat, čímž naštval obě strany. Chaotický boj s DeSantisem tak firmě generoval negativní publicitu po celé dlouhé týdny.
Chapek se také pustil do veřejného boje s jednou ze svých nejzářivějších hvězd, herečkou Scarlett Johanssonovou. Ta WD žalovala kvůli potenciálnímu ušlému příjmu kvůli rozhodnutí vydat film Black Widow na své streamovací službě ve stejnou dobu, kdy byl film v kinech. Johanssonová totiž měla ve smlouvě podíl na zisku z prodeje vstupenek, jenž současným streamováním utrpěl. Chapek a spol. bitvu vyhráli, ale Chapek si tím znepřátelil kreativní složku svého byznysu (asi jako když Cristiano Ronaldo chce mít při rozhodování o sestavě svého mužstva větší slovo než trenér).
Rozhodnutí představenstva zbavit se Chapeka následuje ani ne tři měsíce poté, co dalo generálnímu řediteli novou smlouvu. „Představenstvo dospělo k závěru, že když se Disney pouští do stále složitějšího období transformace celé branže, je Bob Iger v jedinečné pozici k vedení společnosti přes toto klíčové období,“ cituje prohlášení šéfky představenstva Susan Arnoldové list Financial Times. Přeloženo z korporátštiny to znamená: „Vůbec nevíme, co máme dělat, ale víme, že za to nechceme nést odpovědnost. Iger to třeba vědět bude, a když ne, už se stejně nemá čeho bát.“
Igerovým úkolem číslo jedna bude zastavit miliardové ztráty, jež si firma způsobila soubojem o tržní podíl s Netflixem. (Tedy, říci „sama“ nevystihuje situaci úplně přesně – o tomto tahu WD rozhodl před pár lety sám Iger.)
Boj s Netflixem
Příští měsíc Disney – znovu po vzoru Netflixu – spustí službu Disney Plus ve verzi podporované reklamou. Společnost usiluje o ziskovost streamování do roku 2024 a předplatné nestačí. To vešlo ve veřejnou známost, když tento měsíc firma oznámila, že provozní ztráty z její streamovací služby vzrostly o 800 milionů dolarů na 1,5 miliardy dolarů kvůli „vyšším výdajům na obsah a marketingovým výdajům“ ve čtvrtletí končícím 1. října. Provozní příjmy WD tak v řečeném kvartálu klesly o 91 procent na 83 milionů dolarů.
Obtížná rozhodnutí čekají Igera také ohledně budoucnosti sportovního televizního kanálu ESPN a odkoupení podílu Comcastu ve streamovací službě Hulu.
Pod Chapekovým vedením zaznamenaly streamovací služby společnosti Disney, mezi které patří Disney Plus, Hulu a ESPN Plus, ohromný růst a dosáhly dohromady 235,7 milionu předplatitelů. Překonaly tak v součtu 227 milionů předplatitelů, které chce do konce tohoto roku mít Netflix.