„Zákopové“ kočky pomáhají Ukrajincům v bojích proti Rusku
Ukrajinští vojáci „nasazují“ kočky především do boje proti myším a jiným hlodavcům, kteří zaplavují zákopy. Kočky jim navíc pomáhají lépe zvládat samotu a odcizení v zemi nikoho.
redaktor
Válka na Ukrajině vstoupí na konci února do třetího roku bojů a na straně obránců už je vidět vyčerpání. Kromě toho, že jim dochází munice, kterou jim dodávala hlavně Amerika, pociťují emoční prázdnotu. Tu jim alespoň částečně nahrazují překvapiví čtyřnozí kamarádi, kočky. Vojáci se na sociálních sítích často fotí nebo natáčejí se svými osrstěnými přítelkyněmi.
Kočky tak plní ve válce s Rusy několik úkolů. Jednak jejich roztomilost přitahuje pozornost dalších lidí, kteří ukrajinské armádě posílají finanční dary, jednak dokážou vyhnat myši a případně i větší potkany ze zákopů, kde otravují vojákům život.
Zvířata, o která se ukrajinští vojáci starají, většinou pocházejí z opuštěných vesnic v blízkosti fronty. Jsou vystrašená z neustálého ostřelování, minových polí a z útoků dronů. „Když k tobě přijde malé vyděšené stvoření a hledá ochranu, jak můžeš říct ne? Jsme silní, takže chráníme slabší bytosti, které se dostaly do hrozné situace jako my. Jen proto, že se v naší zemi objevili Rusové,“ vysvětlil pro web Politico zdravotník ukrajinské armády Oleksandr Jabčanka.
Skutečnost, že kočky a další domácí mazlíčci pomáhají vojákům s bojovou morálkou, potvrdil i mluvčí ukrajinské armády Oleksandr Štupun. „Někteří je adoptují a odnesou si je domů, jiní si je raději nechají v zákopech, a dokonce je během rotace předávají jiným jednotkám,“ vysvětlil. Velkým pomocníkem jsou nicméně v boj proti myším, ale i větším hlodavcům, protože je odrazuje pouhý pach kočkovitých šelem. „Pokud kočky žijí v našich zákopech, myši tam nejsou,“ potvrdil Jabčanka. Myši trápí vojenské jednotky tím, že se dostanou prakticky všude. Do skříní, postelí, ničí kabely, znehodnocují zásoby jídla.
František Novák
Myši zamořují také opuštěné domy, ve kterých ukrajinští vojáci dočasně bydlí. I tam se kočky osvědčily. „Chytili jsme kocoura a jídlo ho přesvědčilo, aby zůstal s námi. Pomohl vyřešit naše problémy s hlodavci,“ uvedl armádní důstojník Roman Sinicyn. Protože si kocour oblíbil sýr, dostal jméno Syrskyj, stejné, jako má oblíbený ukrajinský generál. Díky jeho popularitě se podařilo vybrat od drobných dárců 147 tisíc eur a koupit za ně pozorovací drony, které dokážou přesně lokalizovat nepřátelské jednotky i jejich techniku.
Na „bojové kočky“ v ukrajinských barvách zareagovala i ruská propaganda a přišla s příběhem ruské kočky Marusji, která pochází z oblasti 300 kilometrů od ukrajinské hranice a ruským vojákům také pomáhá likvidovat myši v zákopech. „Pomůže zvýšit morálku vojáků a ochránit jejich spánek a zásoby jídla,“ uvedlo ruské ministerstvo pro mimořádné situace.
Ruský bulvární deník Moskovskyj Komsomolec dokonce přinesl zprávu o kočce Bullet, která měla ochránit velitele ruské jednotky tím, že mu vyskočila na hlavu, když uslyšela blížící se minometný útok, a tím mu zachránila život.