Sněmovnou reprezentantů, jednou z komor amerického parlamentu, o víkendu prošla novela omezující vlastníky sociální sítě TikTok. Pokud novelu schválí ještě senát a podepíše prezident Joe Biden, sociální síť nebudou moci provozovat firmy napojené na Čínu. Poslední dění je pro zákon zásadní: ukazuje se totiž, že pravděpodobně projde i senátem, kde chvíli o stopce uvažovali tamní členové demokratické strany.
Nové hlasování o TikToku ve Sněmovně reprezentantů bylo pro mnohé překvapením. O podobném zákonu se tu již totiž jednou hlasovalo a novela bez problémů prošla dál. Opětovné hlasování však bylo v řadě ohledů odlišné. Jednak jím poslanci výrazně ztížili případné zamítnutí v senátu a prodloužili také přechodné období, kdy se musí TikTok po podepsání zákona prezidentem prodat do amerických rukou.
Delší přechodné období
Novela zákona nově stanoví, že k prodeji TikToku musí dojít nejpozději do devíti měsíců od platnosti zákona. První schválená verze počítala jen s šesti měsíci. I tento prodloužený termín pak ještě může ovlivnit prezident USA, jež může devět měsíců natáhnout o další tři, celkem tedy rok. Podle televize CNN se jednalo o kompromisní krok směrem k těm zákonodárcům, kteří chtěli zákon blokovat. Dvanáct měsíců je i podle kritiků dostatečná doba pro to, aby se Tik Tok prodal do amerických rukou a američtí uživatelé o tuto síť v konečném důsledku nepřišli.
Do senátu pak navíc jde zákon v balíčku spolu s finanční pomoci zahraničním spojencům, konkrétně Ukrajině a Izraeli. Senátoři by sice zákon o TikToku mohli z balíčku vyjmout, ale to se jeví jako nepravděpodobné. Rychlé schválení zahraniční pomoci je totiž nejvyšší vládní prioritou. Pokud by senát schválil balíček bez TikToku, musely by tyto změny znovu projít sněmovnou, což by znamenalo zdržení klidně i o týdny.
Konečné slovo bude mít soud
Americký prezident Joe Biden již v minulosti avizoval, že zákaz TikToku podepíše. Argumentuje přitom ohrožením dat Američanů, neboť TikTok je čínskou sítí a v minulosti bylo několikrát prokázáno, že sbírá data o svých uživatelích, a to ve velké míře, včetně dětí.
Pokud zákon projde, má management TikToku dvě možnosti. Může síť prodat do amerických rukou, tím by síť nenaplňovala omezení daná zákonem. Nebo neprodat a v tom případě přijdou o americký trh. Aplikace TikToku bude stažena z nabídek aplikací na území USA a na území USA nebude možné činit nové registrace nebo se přihlašovat do již existujících účtů.
Podle CNN však čínské vedení TikToku nemá souhlas čínské vlády k prodeji a není to preferovaná varianta. Podle všeho se tak budou provozovatelé sítě bránit zákonu tím, že jej napadnou u soudu jako porušování práva uživatelů na svobodný přístup k informacím. „Budeme uplatňovat naše zákonná práva,“ řekl již dříve Shou Chew, CEO TikToku.
Podle odborníků je úspěch takové žaloby nejistý. O věci by pravděpodobně nakonec rozhodoval až Nejvyšší soud Spojených států amerických, v němž mají aktuálně převahu konzervativně smýšlející soudci.