Začátek příměří? Ukrajina a Rusko údajně jednají o zastavení útoků na elektrárny
Ukrajina a Rusko vedou předběžné rozhovory o zastavení vzájemných úderů na energetickou infrastrukturu, napsal list Financial Times (FT) s odvoláním na své nejmenované zdroje. Potenciální dohoda by znamenala nejvýznamnější deeskalaci války od začátku roku 2022, kdy ruský prezident Vladimir Putin nařídil rozsáhlou invazi do sousední země. Kreml ale informace FT popřel.
redaktor
Válka na Ukrajině trvá téměř tři roky a obě strany konfliktu začínají být z vývoje konfliktu vyčerpané. I proto se začínají opět rozbíhat jednání mezi Kyjevem a Moskvou o alespoň částečné deeskalaci největšího konfliktu v Evropě od konce druhé světové války. Mělo by se jednat o vzájemné zastavení útoků na energetickou infrastrukturu, uvedly FT.
Jednání má zprostředkovat Katar. Už během srpna se měli zástupci obou východoevropských zemí přiblížit dohodě o zastavení útoků. Na jedné straně na ukrajinské elektrárny a na druhé na ruské rafinerie. Dohodu ale zhatil ukrajinský útok na ruskou Kurskou oblast.
„Mluví se o možném restartu něčeho. Nyní se jedná o energetických zařízeních,“ řekl anonymně pro FT jeden z diplomatů. Pokud by se obě strany na ochraně energetické infrastruktury dohodly, šlo by o největší ústupek v konfliktu, který začal v únoru 2022. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že by dohoda o ochraně energetických zařízeních mohla signalizovat počáteční ochotu Ruska jednat o širších podmínkách míru.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes informace Financial Times ale popřel. Prohlásil, že existuje množství zpráv, které podle něj "nemají nic společného s realitou." Kyjev se oficiálně k článku nevyjádřil.
Poslední týdny ukázaly snížení frekvence vzájemných útoků na energetickou infrastrukturu. Mělo se jednat o aktivitu zpravodajských služeb obou zemí, prozradil nejmenovaný vysoký ukrajinský představitel. Ukrajina se před nastupující zimou obává, že nebude mít dostatek zdrojů pro produkci elektřiny. Předchozí ruské útoky zničily více než třetinu výkonu ukrajinských elektráren a země musí ve stále větší míře spoléhat na dovoz elektřiny od evropských spojenců.
Ukrajina i Rusko už dříve uznaly, že je v jejich společném zájmu zastavit útoky na ukrajinské elektrárny a ruské ropné rafinerie. Je ale nepravděpodobné, že bude ruský prezident Vladimir Putin souhlasit s jakoukoliv dohodou, dokud budou ukrajinské jednotky na ruském území v Kurské oblasti, připustil bývalý představitel Kremlu. Na druhou stranu Ukrajinci mohou obnovit útoky na ruské rafinerie, aby dotlačili Rusy k jednacímu stolu.
Ukrajinská armáda opakovaně prokázala, že dokáže bezpilotními prostředky zasáhnout ruské cíle hluboko na ruském území. Kromě rafinérií se v poslední době jednalo také o vojenskou školu v čečenském městě Gudermes, vzdáleném asi 500 kilometrů od hranic Ukrajiny.
Katar už začal mírové jednání mezi Ukrajinou a Ruskem připravovat v červnu, poté co na takzvaný mírový summit ve Švýcarsku, který zorganizoval Zelenskyj, Rusko nebylo pozváno. V minulosti zkrachovaly i další pokusy uzavřít mezi oběma znepřátelenými státy alespoň příměří.