Je samozřejmé, že se žádný český prezident nemůže zavděčit všem. Aby mu v průzkumech vyslovilo důvěru sto procent obyvatel, je nemyslitelné. I tak by se měla hlava státu alespoň snažit veřejnost spojovat. Zvláště v tak těžké době, jakou vzhledem k ruské agresi na Ukrajině a nebývalé vlně všeobecného zdražování právě prožíváme.
Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš – toho času jeden z favoritů prezidentských voleb – ovšem zvolil jinou cestu. Cestu konfrontace, rozdělování veřejnosti, poštvávání jedné skupiny proti druhé, prohlubování už tak značně hlubokých společenských příkopů. Takový člověk na Hrad nepatří.
Fašisti a nacisti
I kdyby se Babiš ze dne na den změnil, je málo pravděpodobné, že mu to většina jeho kritiků „sežere“. Expremiér se dostal do podobné situace jako dosluhující prezident Miloš Zeman, který se dlouhé roky paktoval s Kremlem, ale po napadení Ukrajiny odsoudil Putinovu agresi. Jenže značná část veřejnosti mu tento názorový obrat stejně nevěří. Babiš se také dostal za hranici, odkud už není návratu. Společnost začal rozdělovat nedlouho po svém nástupu do politiky.
Přitom třeba v projevu k třicátému výročí sametové revoluce v listopadu 2019 ve dvoraně historické budovy Národního muzea to byl úplně jiný Babiš. Na závěr svého proslovu uvedl: „Pracujme na úspěchu naší země všichni společně. Bez zbytečné zloby, agrese a nenávisti. Nemusíme spolu vždy souhlasit, nemusíme mít stejné názory. Jsme ale skvělá země plná skvělých lidí, kteří mají na to, světu dokázat, že ve všech aspektech života se můžeme měřit s těmi nejvyspělejšími zeměmi na světě. Měli bychom to vědět všichni, tak ať to ví celý svět. Držím nám všem i naší krásné zemi palce!“
Vraťme se do současných dnů, respektive na jeden z posledních Babišových politických mítinků v Táboře. Jakmile zjistil, že se k jeho karavanu dostavili také jeho hlasití odpůrci, nebral si servítky: „To jsou fašisti a nacisti… To jsou voliči Spolu a PirStanu, to jsou lidi, který jsou nebezpečný, a já jsem zvědav, kde je policie? Proč neoddělí agresory od nás, proč tady chodí tyhle lidi?“ zaznívá z videa, které koluje po sociálních sítích.
O nějaké smířlivosti s opačným názorem nemůže být ani řeč. Naopak. Babišova vzteklá rétorika až nebezpečně připomíná agresivní proslovy diktátora Putina.
Nedostatek hlasů
Andrej Babiš si rozhodnutí o tom, jestli bude kandidovat v prezidentských volbách, nechává až na poslední chvíli. A není vůbec vyloučeno, že do souboje o Hrad nakonec vůbec nezasáhne. Tato varianta naopak postupem času narůstá, byť se to ještě může změnit – do voleb stále zbývá několik měsíců.
Co je Babišův hlavní problém? Podle aktuálních průzkumů veřejného mínění by sice vyhrál první kolo, ale ve druhém to na nadpoloviční podporu vůbec nevypadá. A Babiš rozhodně není typ člověka, který by dokázal přijímat porážky. Ostatně už prohru v loňských sněmovních volbách těžko skousával. Druhá porážka by pro něj znamenala osobní katastrofu.