Hrot24.cz
Vyrobil ho génius nebo snílek? Prototyp nového telefonu Motorola si lze narolovat na ruku

Foto: Motorola

Vyrobil ho génius nebo snílek? Prototyp nového telefonu Motorola si lze narolovat na ruku

Čínská společnost Motorola představila na letošním veletrhu MWC v Barceloně mobilní telefon s tak ohebným displejem, že si ho lze připevnit na ruku jako náramek. Otázkou je, jestli se bude opravdu někdy sériově vyrábět.

Kristina Blümelová

Technologické experimenty největších mobilních hráčů na trhu ženou vývoj neustále dopředu. Koncept ohebného telefonu, který na letošním MWC v Barceloně ukázala Motorola, je mimořádně zajímavý, protože ukazuje, kam až je možné při konstrukci displejů zajít. 

Ale popořadě. S různě zakřivenými displeji začali výrobci spotřební elektroniky experimentovat už před řadou let a v té době šlo zejména o korejsko-japonský závod. Například Sony v roce 2013 představila první zakřivenou LED TV. S OLED prohnutými displeji pak záhy kontrovaly korejské společnosti Samsung a LG, přičemž novou technologii tito výrobci rychle nasadili i u některých svých mobilních telefonů. Vzpomeňme si třeba na nelogicky podélně zakřivený Samsung Round z roku 2013 nebo na prohnutý telefon LG G Flex (představený na CES 2014). 

LG G Flex

Foto: LG

Tyto první pokusy s mírným zakřivováním displejů pak v případě telefonů vyústily v ohýbání a následně ve skládání obrazovek. A od roku 2019 je na globálním trhu k dispozici celá řada více či méně skládacích telefonů, v jejichž vývoji zůstal z původních výrobců v podstatě jen Samsung a nově se přidaly Google a čínské technologické firmy jako je Honor, Xiaomi, Oppo či Motorola.

A právě poslední jmenovaný výrobce, tedy Motorola, která patří pod koncern Lenovo, představila na letošním MWC v Barceloně koncept náramkového mobilu. Tedy telefonu, který se dá ohnout, respektive rolovat na ruku úplně stejně jako kovové reflexní pásky, které si děti s oblibou „práskají“ přes zápěstí.  

Motorola hned při odhalení tohoto svého experimentálního kousku přiznala, že jde v současné chvíli jen o koncept, což znamená, že v podstatě neexistuje žádná jistota, že se někdy v takové podobě podívá na světlo světa a bude se skutečně prodávat koncovým zákazníkům. Jednoznačným cílem tohoto konceptu je ukázka pokroku v možnostech ohýbání displejů. A nejen displejů, ale vlastně i veškerého dalšího hardwaru uvnitř telefonu. Protože k čemu by byl ohebný displej usazený na těle, které se nedá ohnout?

Kromě toho, čeho si můžeme všimnout pohledem tedy skutečnosti, že je telefon ohýbací a na zádech má místo pevného krytu měkké, oranžové polstrování však Motorola více informací o zařízení nevypustila. Víme jen, že displej je založený na technologii POLED, má minimálně Full HD rozlišení a úhlopříčku 6,9 palce. 

Motorola na WMC 2024 představila koncept rolovacího telefonu na zápěstí

Foto: Motorola

Nicméně zvídavé čtenáře by už teď měla napadnout otázka ohledně funkčního zpracování hardwaru včetně baterií. Nu a ještě zvídavější čtenáře pak při pohledu na textilní polstrování určitě napadnou i věci spojené s reálným používáním a údržbou.

Vzhledem k množství nejasností je velmi pravděpodobné, že takto koncipovaný telefon zůstane i nadále jen konceptem, který se na trh nedostane. Je však otázkou, kam se bude dál ubírat trend skládání a rolování displejů jako takových. Pokud budou výrobci do vývoje investovat neustále tak obrovské množství peněz, je klidně možné, že si za pár let složíme nebo srolujeme do tašky i velkou OLED TV. 

A nebo se ukáže, že cesta skládacích, respektive rolovacích displejů není až tak smysluplná, jak se na první pohled zdálo a výrobci od nich budou pomalu upouštět. Koneckonců, nebylo by to poprvé, co s velkou slávou představená technologie upadla během pár let do zapomnění. Jak to se rolovacími telefony nakonec opravdu bude, nám ale stejně ukáže až čas.