Čína to má a my to chceme taky. Musíme ji dohnat a předehnat, rychle a za každou cenu. Horečná snaha Evropy zajistit si „doma“ výrobu baterií do elektroaut mrazivě připomíná Maův vlhký komunistický sen z přelomu padesátých a šedesátých let minulého století. Pokud by někdo zapomněl, tak čínští komunisté tehdy pod heslem „Velkého skoku vpřed“ a ve snaze přeskočit několik dějinných epoch hlava nehlava navyšovali průmyslovou výrobu a výsledkem byla ekonomická katastrofa a hladomor. Ne, hladomor nám snad nehrozí, ale křečovitost, nekompetence a nesmyslnost bateriového snažení jsou dost podobné.
Do současné situace se Evropa dostala sérií chybných rozhodnutí rozprostřených do mnoha let. Rezignací na rozvíjení bateriového know-how počínaje a násilným přechodem na „zelená“ auta konče. Za situace, kdy nemáme připravenou technologii, výrobní řetězec ani zabezpečené zdroje, jsme řekli: „Dycky baterka!“ A teď škemráme (nejen my, v podstatě všechny evropské země), aby u nás někdo postavil gigatovárnu na baterie. Přitom to není nic jiného než trochu sofistikovanější montovna; to má být ta přidaná hodnota, na které Česko zbohatne? Nebo snad ohromně vyděláme na těžbě, případně na zpracování lithia? A který surovinový dodavatel na boomu poptávky po „zelených“ surovinách zbohatl? V tématu tohoto čísla Hrotu podrobně rozebíráme, jak reálné je, že by se v Česku skutečně začalo těžit a zpracovávat lithium a vyrábět baterie do aut. A jestli je to celé sen, nebo spíš noční můra.
V hlavním rozhovoru aktuálního vydání Hrotu jsme s odcházejícím ředitelem ČT Petrem Dvořákem probírali jeho rekordně dlouhé působení ve veřejnoprávní televizi. Řeč byla samozřejmě o zvýšení poplatků, ale i o samotném smyslu veřejnoprávního média v době silných soukromých televizí, digitálních videoték a streamování: „Ti, kdo chápou potřebu veřejné služby, ji dostávají levně ve vysoké kvalitě. A pro ty, kdo ji nechápou, je to daň za nezájem,“ říká Dvořák, jenž se s televizí loučil slovy „Dycky Česká!“.
V novém čísle jsme se také podrobněji podívali na fenomén posledních dvou let – tepelná čerpadla, jejichž výroba i instalace v Česku exponenciálně rostou. Dozvíte se, kdy má smysl o výměně třeba plynového kotle za tepelné čerpadlo uvažovat, na co si dát pozor, a hlavně jestli a jak rychle se vám statisícová investice může vrátit.
Naprostou nutností – a to nejen pro pány – je rozhovor s expertem na vlasové transplantace Peterem Hajdukem. Probírali jsme s ním, proč jsou záchrana či obnovení kštice v Česku tak drahé, jak riskantní je „vlasová turistika“ do Turecka, ale také různé metody, jak vypadávání vlasů předejít. Pozor: Jde to! Zvlášť pokud se vaším nepřítelem stalo slavné „kolečko“.
V tomto Hrotu se mimo jiné dozvíte, kolik gólů zvládnou za zápas nastřílet japonští osmdesátníci nebo kolik let vězení dokáže usmlouvat sexuální násilník, když se státním zástupcem uzavře dohodu o vině a trestu. A jestli se v takových případech dá ještě mluvit o spravedlnosti.