Pompézní oslavy Dne vítězství, které si Rusové od roku 1945 připomínají na Rudém náměstí jako zásadní stavební kámen novodobé sovětské a později i ruské státnosti, se tentokrát staly spíš terčem posměchu západních a ukrajinských pozorovatelů, než aby prezentovaly sílu ruského národa a jeho armády, která je podle žebříčku webu Global Firepower považována za druhou nejsilnější na světě, hned po té americké.
Tristní stav ruských ozbrojených sil demonstroval pouze jeden tank, sovětský veterán T-34 z druhé světové války, který projel podél kremelské zdi na Rudém náměstí za přítomnosti ruských potentátů, veteránů a veřejnosti.
Ukrajinská poslankyně Inna Sovsunová tragický nedostatek ruských obrněnců na vojenské přehlídce posměšně glosovala na sociálních sítích s řečnickou otázkou, kde se nachází druhá nejsilnější armáda světa?
Podle západních analytiků se potvrzuje, že Rusko má nejen nedostatek moderních ruských tanků, ale i jejich posádek. Vojenské demonstrace síly se neúčastnilo ani ruské letectvo nebo výsadkáři. Pouze projela postarší vojenská vozidla a mobilní raketové systémy Jars, S-400 nebo Iskander-M.
Překvapivě malá přehlídka
Rozsah přehlídky byl, po více než čtrnácti měsících války na Ukrajině, menší i ve srovnání s loňským rokem. „Přehlídka byla překvapivě malá,“ glosoval největší necírkevní ruský svátek Sergej Sumlenny, německý politolog a odborník na východní Evropu.
I když Kreml argumentuje tím, že po útoku (údajně ukrajinských) dronů na Kreml se jedná o bezpečnostní opatření, Sumlenny míní, že ruská armáda mohla na Rudé náměstí dopravit minimálně desítku dalších tanků nebo děl, aby přehlídka budila alespoň trochu respektu.
Celé defilé vojáků a techniky trvalo pouhých jedenáct minut, což je zřejmě nejkratší vojenská paráda od roku 1945. I proto ji Sumlenny vnímá pro ruský režim jako „sebeponižující“. „Určitě se o tom bude mezi lidmi diskutovat,“ zdůraznil pro americký Newsweek.
Také poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko si všiml toho, že se přehlídka obešla bez moderních tanků nebo bojových vozidel pěchoty a byla jednou z nejkratších v ruské historii. Oslavy ke Dni vítězství navíc zrušilo dalších 24 ruských měst, údajně kvůli bezpečnostním obavám.
Německý politolog a zakladatel European Resilience Initiative Center Sumlenny míní, že se Kreml snaží vyprávět propagandistický příběh o tom, jak Rusko šetří na oslavách porážky nacistického Německa v době, kdy „naše armáda tvrdě bojuje“ s ukrajinským nacismem.
Nicméně to dokazuje obavy Kremlu, že běžní Rusové nemusí být spokojeni s vysokou cenou, kterou jejich země platí za válku na Ukrajině. Může to také dokazovat, že ruská armáda není schopna Ukrajince porazit.
Nejméně vojáků od roku 2008
Ruskojazyčný web Agenstvo doplnil, že se letos vojenské přehlídky zúčastnilo osm tisíc vojáků, především studentů vojenských škol, což je nejméně od roku 2008. Loni to bylo ještě jedenáct tisíc vojáků, a v roce 2020 dokonce čtrnáct tisíc. Minulostí je rovněž okázalost a velkolepá demonstrace ruského vlastenectví.
Nezávislý zpravodajský web Agenstvo pak dodal, že letos chyběly celé vojenské formace, jako je 4. gardová tanková divize, 2. gardová motostřelecká divize, 27. samostatná gardová motostřelecká brigáda a 45. samostatná ženijní brigáda. Ještě loni přes Rudé náměstí projely tanky T-72, T-90 a tři armaty.
„Přehlídka ke Dni vítězství ukázala vyčerpání ruské armády ve druhém roce války na Ukrajině,“ napsal web Možem Objasnit. Novinkou je i to, že ruské ministerstvo obrany tentokrát nezveřejnilo žádné informace ohledně složení vojenské prezentace.
Korunu trapné ukázce bojových sil nasadil šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin, když obvinil z neschopnosti ruskou vojenskou kliku. Podle něj vítězství dosáhli „naši dědové“, letos ale není co slavit.