Akt státního terorismu, jenž nemá v historii lidstva obdoby. Tak reagoval na poslední kroky ruských vojáků na Ukrajině prezident země Volodymyr Zelenskyj, podle něhož jde o porušení Ženevských konvencí. Útok na největší jadernou elektrárnu v Evropě, jež má šest bloků s celkovým instalovaným výkonem 5700 megawattů, způsobil v areálu elektárny požár. Pět ze šesti bloků bylo následně odpojeno ze sítě.
Počínání ruské armády označila šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová za šílenství. Dodala však, že obálky jaderných bloků jsou budovány tak, aby vydržely i pád stíhačky nebo zásah rakety země-země.
Zelenskyj zdůraznil, že se Evropa musí probudit. Pokud by došlo k výbuchu, byl by to podle něj konec pro všechny Evropany. Útokem se bude zabývat i Rada bezpečnosti OSN.
Ruské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že se jedná o ukrajinskou "monstrózní provokaci", protože je oblast kontrolována od 28. února, informovala agentura Reuters.
Atak odsuzují politici po celém světě, včetně českého premiéra Petra Fialy, podle něhož jde o důkaz toho, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina žádná pravidla ani dohody neplatí.
Americký republikánský senátor Lindsey Graham vyzval v emotivním příspěvku Rusy, aby se prezidenta zbavili ve stylu vraždy Gaia Julia Caesara v antickém Římě. „Existuje v Rusku nějaký Brutus?“ optal se na sociálních sítích. Ruská ambasáda ve Spojených státech tento výrok odsoudila.
Už dříve ruský podnikatel žijící v USA Alex Konanychin slíbil odměnu milion dolarů tomu z ruských důstojníků, kdo Putina svrhne. „Jako etnický Rus a ruský občan cítím morální povinnost zapojit se do denacifikace Ruska,“ napsal.
Zvyšuje se tlak na uzavření vzdušného prostoru nad Ukrajinou. Petici v Ukrajině podepsalo přes milion lidí. Členské státy NATO ale varují před tím, že by to fakticky znamenalo třetí světovou válku.
Ukrajina má čtyři jaderné elektrárny s patnácti reaktory. Jádro se na výrobě elektřiny podílí více než padesáti procenty.