Hrot24.cz
Umělá inteligence radí chirurgům při operacích. Startup získal miliardy na rozvoj

Shutterstock

Umělá inteligence radí chirurgům při operacích. Startup získal miliardy na rozvoj

Berlínská společnost Caresyntax, která vytváří datovou platformu pro chirurgii založenou na umělé inteligenci, získala 180 milionů dolarů (zhruba 4,1 miliardy korun) v rozšířené sérii financování C. Do kapitálového a dluhového kola se zapojila více než desítka investorů.

Kristina Blümelová

Startup Caresyntax byl založen v roce 2013 v Německu a v roce 2019 se rozšířil také do San Francisca. Nejnovější peněžní injekce zvyšuje jeho celkové kapitálové financování na 220 milionů dolarů. Jak uvedl portál Sifted, Caresyntax použije tyto prostředky na rozšíření zákaznické poptávky a na vývoj aplikací umělé inteligence či na financování příležitostí v oblasti fúzí a akvizic.

Společnost vytváří platformu založenou na umělé inteligenci. Dala by se přirovnat k podnikovému chirurgickému a zpravodajskému systému. Jejím základem jsou algoritmy, které analyzují zdravotnické údaje získané před, během i po operaci tak, aby výsledné údaje co nejvíce pomohly lékařům.

Chirurgové díky ní mohou odhalit možná rizika zákroků, mohou také zlepšit výsledky samotných operací a snížit náklady nemocnic na operace zvýšením efektivity a snížením počtu opakovaných hospitalizací. Sifted upozorňuje, že náklady spojené s operacemi tvoří 30 procent výdajů na zdravotní péči, což je obrovská částka vzhledem k tomu, že Evropa vydává na zdravotnictví 11 procent HDP.

Konkrétně tedy platforma díky chytrým analýzám dokáže zachytit různé varovné signály, jako je například pokles srdeční frekvence, kterých si chirurgové během zákroku nemusí být vědomi. Může také zefektivnit operační pracovní postupy nebo informovat o ideální pooperační péči.

Její velkou přidanou hodnotou je pak kompatibilita se všemi technologiemi používanými na operačních sálech. „Naše datová platforma se v současné době používá na třech tisících operačních sálech po celém světě při více než třech milionech operací ročně,“ píše se na webových stránkách společnosti.

Podle Sifted pochází 40 procent příjmů firmy z Ameriky a 60 procent z Evropy, Afriky a Středního Východu. Nejnovější kolo financování navíc přichází na pozadí velmi silných 18 měsíců, které zažívají startupy vyvíjející technologie pro operační sály.

Od začátku roku 2023 totiž tři ze čtyř největších navýšení financí v oblasti zdravotnických technologií připadly právě startupům, jež navrhují a vytvářejí chirurgické roboty. Tyto společnosti z Velké Británie, Švýcarska a Itálie získaly dohromady více než 420 milionů dolarů.