Ukrajině chybí výbušniny pro výrobu granátů. Rusku nedokáže konkurovat
Ukrajina sice od začátku ruské agrese výrazně zvýšila produkci vlastní dělostřelecké munice, tamní zbrojaři si ale stěžují na globální nedostatek výbušnin, aby mohli v produkci konkurovat Rusku.
redaktor
Ukrajina dokázala navýšit výrobu dělostřelecké velkorážové munice prakticky z nuly. Další nárůst ale brzdí nedostatek surovin pro výrobu výbušnin, který se projevuje na celém světě. Na nedostatek surovin si postěžoval podle agentury Reuters vysoký ukrajinský představitel v oblasti zbrojní výroby.
Ukrajinský zbrojní sektor se přitom snaží co nejvíc snížit svou závislost na dodávkách západní vojenské pomoci. Zaměřil se rovněž na výrobu minometných granátů, které jsou levnější než munice do děl a zároveň se ukazují jako účinná zbraň proti postupu ruské pěchoty na východě Ukrajiny v Doněcké oblasti.
V září byl do úřadu ministra strategického průmyslu jmenován Herman Smetanin, který má dohlížet na rozvoj zbrojní výroby v zemi, která se už téměř tři roky – od února 2022 – brání ruské přesile.
Tvrdí, že se sice daří zvyšovat výrobu různých typů munice, která je nezbytná pro ukrajinské jednotky na frontě, stále to ale nestačí, aby Ukrajinci dokázali držet krok s ruskou válečnou výrobou. Rusko se naopak může pochlubit mnohem větší průmyslovou i surovinovou základnou a ohromnými výrobními kapacitami, které pocházejí ještě z doby studené války.
Teprve dvaatřicetiletý ministr prošel manažerskými pozicemi ve státním zbrojním konglomerátu Ukroboronprom, kde se loni v červnu stal jeho ředitelem. Smetanin tvrdí, že by ukrajinští zbrojaři mohli svou produkci munice navýšit, brání jim v tom ale nedostatek potřebných surovin na světových trzích.
„Hlavním problémem, se kterým se nyní potýkáme, je nedostatek střelného prachu a výbušnin. Podle toho, kolik jich dovezeme, tolik můžeme vyrobit granátů,“ vysvětlil.
Ukrajina se snaží od začátku války s Ruskem mobilizovat svůj zbrojní průmysl. Ukrajinské jednotky, které brání frontu delší než tisíc kilometrů, se rovněž potýkají s tím, že od západních spojenců dostali zbraňové systémy všech možných značek a potřebují velké množství různých druhů munice, ale i náhradních dílů.
Ukrajinské firmy nyní dokážou produkovat dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů, které standardně používají země Severoatlantické aliance. Ukrajinský ministr ale odmítl sdělil konkrétní čísla produkce z důvodu vojenského tajemství.
Rusko dokáže podle odhadů NATO vyrábět až tři miliony dělostřeleckých granátů ročně, což je trojnásobek než Spojené státy a celá Evropská unie dohromady. Podle ukrajinských velitelů až 80 procent obětí na obou stranách fronty připadá právě na útoky dělostřelectva.