Ukrajinci vypustili na Rusy robotické psy. Slouží jako průzkumníci a nosiči munice
Ukrajinská armáda se na videozáznamech z fronty chlubí používáním robotických psů, které vysazují do akce také drony. Vojákům pomáhají s průzkumem, protože jsou vybaveni termovizí, mohou také nosit munici.
redaktor
Největší konflikt na evropském území od konce druhé světové války se stal také testovacím místem pro nejnovější vojenské technologie přímo na bojišti. Ukrajinská armáda se nyní pochlubila nasazením své smečky robotických psů. Z audiovizuálních záznamů vyplývá, že robopsy shazují na frontu přímo drony, případně poskytují podporu vojákům v první linii proti nepříteli.
Ukrajinci je využívají pro průzkum v náročném a nepřehledném terénu, aby získali výhodu nad protivníkem, napsal americký Newsweek. Roboti ve tvaru psa mají v sobě také zabudovanou termovizi, takže pomáhají vojákům s identifikací nepřítele v noci, zejména v zalesněných oblastech.
Technická novinka má být součástí specializované jednotky ukrajinské armády a podle ministerstva obrany už dokázala způsobit ruské armádě značné škody. „Stejně jako drony změnily válku, tak naši čtyřnozí robotičtí přátelé ovlivní průběh současného konfliktu,“ napsala ukrajinská armáda s přáním, aby se časem staly součástí každé mechanizované brigády.
Německý bulvární deník Bild v srpnu napsal, že robotické psy vyvinula britská společnost Brit Alliance, jež vyrábí drony. Na Ukrajinu měla poslat těchto speciálních autonomních strojů tři desítky. Ředitel firmy Kyle Thorburn deníku prozradil, že se snaží novinku stále zdokonalovat, aby byla co nejvíce odolná při průzkumných misích v rizikových zónách.
Umělí psi mají dosahovat rychlosti až 15 kilometrů v hodině, výdrž baterie je udávána na pět hodin. Podle výrobců jsou pro ruské drony téměř nedetekovatelní. Jeden exemplář má vyjít na devět tisíc dolarů (203 tisíc korun). Robotický pes se může nepozorovaně pohybovat mezi sutinami a překonávat různé překážky.
Časopis Forbes ale upozornil, že by se mohlo jednat také o čínské výrobky značky Unitree Robotics. Tyto robotické psy už představilo i Rusko a byly vybaveny protitankovým granátometem RPG-26
Stephen Goose z americké neziskové organizace Human Rights Watch se obává, že se budou „zabijáčtí roboti“ v současných ozbrojených konfliktech stále více používat, protože pro tento druh autonomních zbraňových systémů neexistuje v mezinárodním právu žádná regulace.