I když Ukrajina neuvádí své ztráty, je jasné, že obránci země na frontě umírají ve velkém počtu. Od začátku války se bude jednat minimálně o vyšší desítky tisíc zabitých a zraněných. Kyjev přitom tvrdí, že už zabil 176 tisíc Rusů. Vojenští analytici uvádí, že ztráty ukrajinské armády mohou činit okolo sto tisíc vojáků. Se stejným odhadem operovalo loni v listopadu americké ministerstvo obrany, ztráty mohou činit na obou stranách konfliktu sto tisíc, jak u Rusů, tak u Ukrajinců.
I z hlediska toho, že většina vojáků na východě Ukrajiny slouží fakticky bez rotací, lze vnímat zprávu ukrajinského ministerstva vnitra jako vzkaz do Kremlu, ale i pro Západ, že Ukrajinci mají stále „kde brát“. Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko tvrdí, že už se přihlásilo na 28 tisíc nových dobrovolníků, kteří budou tvořit takzvané útočné brigády a mají sloužit jako úderná síla při plánované ukrajinské protiofenzivě. Cílem je vytlačit ruské jednotky z území dnešní Ukrajiny.
Ministerstvo vnitra spustilo velkou náborovou kampaň, aby získalo posily, jež mají tvořit Národní gardu. Na billboardech v Kyjevě i dalších městech jsou k vidění dobře naladění i vybavení vojáci, kteří se těší na službu vlasti. Jejich fotografie jsou doplněny slogany „Je čas získat zpět, co je vaše“ a „Připojte se“.
Myšlenka na vytvoření ofenzivní gardy byla debatována mezi ministerstvem vnitra a prezidentem Volodymyrem Zelenským už před více než šesti měsíci, napsal web Rádia Svobodná Evropa. Cíl projektu má nejvyšší prioritu, řekla pak náměstkyně ministra Kateryna Pavličenková. Nicméně i ona dodala, že nejde pouze o nové vojáky, útočné brigády mají být složeny kromě nováčků i z ostřílených vojáků.
Nové jednotky jsou nezbytné
Jednotky ministerstva vnitra, především se jedná o Národní gardu, bojují po boku běžných vojáků z armády už od ruské invaze v únoru 2022. V některých případech od vypuknutí bojů na Donbasu před devíti lety. „Zkušenosti z osvobození Charkovské a Chersonské oblasti ukázaly, že naše jednotky jsou nezbytné v každé fázi nepřátelských akcí i po nich,“ zdůraznila Pavličenková.
Část nově vytvořených brigád mají tvořit zaměstnanci různých složek ministerstva vnitra, jako je policie nebo pohraniční stráž, kteří mají zájem se přímo zapojit do bojů. V rámci nových brigád má být vytvořena i jednotka Azov. Zájemci se mohou hlásit online nebo přímo na úřadech.
Okázalé náborové akci předcházel průzkum trhu a byla vytvořena speciální kreativní firmou ve spolupráci s prezidentskou kanceláří. Pavličenková pak dodala, že evidují velký zájem a hlásí se velký počet dobrovolníků. Do bojů už by mohly nové brigády zasáhnout během dubna.
Ukrajinský vojenský analytik Mychajlo Žirochov ale zpochybnil, že by nové jednotky přinesly na frontu významnější dynamiku a přímo zvýšily tlak na ruské okupanty. Spíše mohou hrát při potenciální ofenzivě podpůrnou roli pro ukrajinskou armádu.
Podle něj je na protiofenzivu připraveno dalších padesát tisíc vojáků a někteří z nich nedávno prošli výcvikem v zahraničí. Rusko se přitom snaží vnutit Ukrajincům svou taktiku, kterou postavilo na velkém množství bojujících vojáků s tím, že válku může vyhrát ten, kdo jich do bojů nasadí více. Ofenzivní brigády jsou hlavně mediální kampaní a z velké části půjde jen o reorganizaci sil ministerstva vnitra, dodal Žirochov. Podle něj Ukrajina nemůže Rusku konkurovat v počtu lidských zdrojů.
Mykola Běljeskov z ukrajinského Národního institutu pro strategická studia doplnil, že po roce bojů se jedná o pochopitelnou snahu bojové jednotky obměnit. Navíc vytvoření nových brigád působí dobře na západní spojence a má dokazovat, že Ukrajinci mají stále zájem bojovat s ruskými vetřelci.
Nově získaní vojáci pomohou zaplnit poměrně vysoké ztráty. Aby byla nová ofenziva Ukrajiny úspěšná, musí se jednotky dostat hluboko mezi ruské síly. I proto se budou nové jednotky hodit.