I když Rusko nejprve hovořilo o úspěchu na frontě, když se pokoušelo dobýt v Doněcké oblasti kdysi třicetitisícové město Avdijivku, Ukrajinci několikadenní boje naopak hodnotí jako největší pozemní porážku Rusů za devět měsíců. Ruské síly totiž přišly za poslední týden o několik stovek tanků, obrněných vozidel, děl a také o stovky vojáků.
Ukrajinský deník Kyiv Post ruské neúspěšné pokusy dobýt město popsal jako snahu desítek tanků a obrněných transportérů vyrazit vpřed do otevřeného terénu, který je protkán minovými poli. Navíc Ukrajinci ve velkém používají vojenské drony, pro které je těžká technika snadnou kořistí. Obránci se také ve městě silně opevnili.
I proto má ruská armáda na tomto úseku fronty obrovské ztráty, nejhorší od poloviny února. Podle některých měřítek se jedná o největší porážku v pozemních bitvách od začátku konfliktu, napsal Kyiv Post. Ruské útoky měly za cíl obklíčit výběžek fronty, který je široký dvanáct až patnáct kilometrů okolo města, kde před válkou stála jedna z největších koksoven v Evropě.
Terén je ale převážně rovinatý a otevřený, kromě několika hald strusky. Obranné linie tu drží kromě jednotek ukrajinské armády také jednotky policie, pohraniční stráže a záložní jednotky územní obrany.
„Nyní už se zdá pravděpodobné, že Ukrajina Avdijivku udrží,“ míní strategický analytik Haagského centra pro bezpečnostní studia Frederik Mertens. O úspěchu bojové operace tohoto druhu rozhodují hlavně první hodiny nebo dny. Také britská rozvědka míní, že Rusové promarnili možnost město dobýt.
Desetiminutová bitva
Ukrajinskému dělostřelectvu se dařilo opakovaně ničit a odrážet ruské formace o velikosti dvaceti až čtyřiceti obrněných vozidel a tanků. V jednom případě došlo podle ukrajinských vojáků na ruské straně ke ztrátě několika obrněnců a stovce vojáků během bitvy trvající pouhých deset minut. Podle ruských válečných blogerů dokázaly ruské jednotky dobýt pouze jednu haldu strusky, která je 150 metrů vysoká a nachází se severozápadně od Avdijivky.
Po prvotním optimismu prokremelských blogerů byl nicméně i ruský diktátor Putin nucen přiznat, že se ruské armádě daří podnikat pouze „aktivní obranu“, což podle amerického think-tanku Institut pro studium války (ISW) znamená přiznání neúspěchu této omezené ruské ofenzivní akce.
„Je nepravděpodobné, že by ruské síly v blízké budoucnosti provedly významné průlomy nebo odřízly ukrajinské síly v oblasti Avdijivky. Potenciální pokroky ve velkém měřítku by vyžadovaly významné a dlouhodobé nasazení dalšího vojenského personálu a techniky,“ uvedli analytici z ISW.
Na město měly podle místního šéfa vojenské správy Vitalije Barabaše útočit dva až tři tisíce ruských vojáků ve snaze celé město obklíčit. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dostal od Putina za úkol dobýt celou Doněckou oblast do konce roku, dodal.
Pro Rusy je Avdijivka důležitá
„Chápou, že pokud dobudou Avdijivku, pak pro ně bude snazší dosáhnout i do Pokrovska a dále. Proto je pro ně Avdijivka nesmírně důležitá,“ řekl na adresu ruských okupantů Barabaš. Pokrovsk leží 54 kilometrů severozápadně od Avdijivky u hranice Doněcké oblasti s Dněpropetrovskou oblastí.
Bílý dům snahy Rusů dobýt Avdijivku, kterou v roce 2014 krátce ovládali proruští separatisté, zatím komentuje pouze s poukazem na to, že ukrajinští obránci město udrží. Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby prohlásil, že to vypadá, že ruské velení vrhá do útoků špatně vycvičené vojáky. Zástupci ukrajinské armády tvrdí, že s útokem počítali a posílili obranu. Ve městě má stále zůstávat na 1600 civilistů.
Velitel ukrajinské 3. útočné brigády Andrij Biletskyj (bývalý velitel pluku Azov) v souvislosti s pokračující válkou s Ruskem, která už trvá více než 600 dní, v rozhovoru pro web Ukrajinska Pravda zdůraznil, že ukrajinská armáda bojuje s mnohem početnějším nepřítelem. Bude se muset dále zaměřit na profesionalizaci celé armády, aby dokázala nad špatně vycvičenými ruskými vojáky zvítězit. Je také třeba neustále zlepšovat taktiku a používat stále nové technologie.