Ukončete nákupy a větrání, nedá se dýchat. Nová služba měří kvalitu ovzduší v Praze
Nový web pro měření kvality ovzduší v Praze spustila společnost DPD. Informační web umožňuje zjistit například i to, zda je vhodné v danou chvíli provozovat venkovní sportovní aktivity, nebo otevírat okna v bytě.
Sběr aktuálních dat zajišťují dodávky DPD, kterých po hlavním městě denně projíždí na 7 desítek. Jsou vybaveny laserovým měřicím zařízením, další jsou pak instalována na 20 budovách. Data jsou snímána každých 12 vteřin a aktualizována v reálném čase 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
Díky spolupráci s partnerem Pollutrack je možné monitorovat jemné prachové částice PM2,5 (menší než 2,5 μm), které jsou velmi rizikové pro lidské zdraví. Kvůli své miniaturní velikosti se mohou dostat hluboko do plicních kanálků, ty poté ucpávají a způsobují dýchací a srdeční problémy.
„Žijeme v době, kdy je podle OECD znečištění ovzduší jedním z nejzávažnějších světových ekologických rizik. DPD je zde v jedinečné pozici, kdy může díky unikátním datům pomoci městům i samotným občanům k jeho zlepšení. ” vysvětluje Miloš Malaník, generální ředitel společnosti.
Průměrná denní naměřená hodnota v hlavním městě za posledních 6 měsíců je 27μg PM2,5/m3, což téměř 2x překračuje doporučený limit Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle ní by hodnoty v denním průměru neměly překračovat 15 μg/m3 a v ročním pak 5 μg/m3.
Od spuštění služby byly Praze naměřeny hodnoty zhruba dvakrát vyšší než v Glasgow nebo Lisabonu a o několik jednotek vyšší než v Londýně nebo Paříži. Důvodem je velmi pravděpodobně dlouhodobá a úspěšná vize Paříže jako zeleného města a současný rychlý rozvoj místní elektrodopravy a tvorba nízkoemisních zón v centru města.
Z dat za uplynulých šest měsíců měření v Praze se jednou z oblastí s nejhorší kvalitou ovzduší ukázalo území kolem Pražského okruhu a ulice Strakonické, kde se naměřený průměr pohybuje až kolem 38 μg/m3. Naopak jedním z příkladů lokalit s “lepší” kvalitou ovzduší v rámci Prahy je Troja s průměrem kolem 20 μg/m3, což je ovšem z globálního pohledu stále nad limitem WHO.
Článek vyšel na webu Ecoista.cz, publikováno se svolením redakce.