Hrot24.cz
Tiktokeři se nadchli pro fíky. Objevili jsme poklad, blázní po ovoci. Prý ale není veganské

koláž Hrot24.cz, Berenika Slánská s využitím Shutterstock.com a Canva

Tiktokeři se nadchli pro fíky. Objevili jsme poklad, blázní po ovoci. Prý ale není veganské

A znali jste fíky? Influenceři na sociálních sítích TikTok a YouTube objevují chuť ovoce, které lidstvo konzumuje už tisíce let. Podle tvůrců populárního obsahu na sítích jsou fíky zapomenutým pokladem, kterému nyní vracejí jeho dávnou slávu.

Vladimír Barák

Pokud jíte fíky, jste aktuálně velmi v kurzu – alespoň optikou sociálních sítí, kde tato plodina zažívá obří boom. Mnozí influenceři ji prý ochutnali poprvé a na sítích sdělují své dojmy, jako by šlo o moderní vynález. Přitom fíky, jak píše web osel.cz, patří mezi nejstarší domestikované plodiny. Alespoň podle týmu archeologů, v jehož složení byli Ofer Bar-Yosef, Mordechai E. Kislev a Anat Hartmann, kteří údajně objevili fíky staré asi 11 400 let.

„Chutná to tak nějak zvláštně. Je to hodně sladké, vlastně ani nevím. Převaluji to v puse a uvědomuji si, že vůbec netuším, co jím,“ barvitě popisuje ochutnávku fíku jedna z influencerek na TikToku. Podle magazínu Newsweek jsou fíky aktuálně jedním z nejvyhledávanějších hesel na sociálních sítích.

Videa s fíky v hlavní roli mají stovky tisíc zhlédnutí. Někteří autoři je jen ochutnávají, jinde zmiňují údajné blahodárné účinky na zdraví. Velmi sledované je také video, kde influencerka ukazuje, jak je správně krájet.

Část TikTokerů se však pozastavuje nad tím, že fíky jsou údajně „vražedným ovocem“. Ne ve smyslu dopadů na člověka, ale kvůli způsobu jejich opylování. To se totiž děje unikátním způsobem. Ačkoli je fík považován právě za ovoce, ve skutečnosti jde o uzavřený květ fíkovníku. Opylování se neděje díky včelám, ale tak, že malá vosička, známá jako stehnatka fíková, vleze dovnitř plodu. Přitom zde často také naklade vajíčka a zemře.

Fík vosičku vstřebá, takže při jeho konzumaci žádné zbytky drobného hmyzu nevidíte. Tiktokeři jsou z toho v šoku a diskutují, zda lze fíky považovat za veganské či vegetariánské. Někteří dokonce přiznávají, že po tomto zjištění fíky už jíst nebudou.

Magazín Newsweek se v souvislosti s touto módní vlnou na sítích zeptal na názor výživové poradkyně Mileny Mastroianni. Ta uvedla, že jako u jiných potravin lze u fíků najít pozitiva i negativa.

„Fíky obsahují vlákninu a také spoustu vitamínů a minerálů, zejména vitamín A, vitamín K, vitamín B6, vápník, železo, draslík a hořčík,“ vyjmenovává Mastroianni. S tím však souvisejí i negativa. Vláknina může působit projímavě, a fíky mají také vysoký obsah cukru. „Fíky obvykle obsahují více sacharidů než jiné ovoce, například bobuloviny,“ uvedla Mastroianni.

„Tento vyšší obsah je ale vyvážen, pokud fíky kombinujete s pokrmy, jako jsou saláty, které obsahují více vlákniny a bílkovin.“ Dále fíky obsahují polyfenoly – rostlinné chemikálie, které mohou snižovat oxidační stres v těle a zpomalovat stárnutí organismu.