Temu ničí český trh, neručí za zdravotní nezávadnost ani kvalitu, stát to musí řešit, tvrdí Skopal
Čínské online tržiště Temu jako hrozba pro kyberbezpečnost i e-shopy v Česku? „Normální člověk ani nepozná, že nenakupuje v Česku, přitom na výrobcích není český návod ani doklad, že je zboží zdravotně nezávadné,“ říká Ruslan Skopal, který založil společnost Trenýrkárna.cz a v e-commerce se pohybuje víc než 15 let.
Autor podcastů
Podle Skopala tak Temu, které agresivně vstoupilo na český i evropský trh, vlastně nemusí dodržovat tvrdé podmínky, které mají pro online podnikání české e-shopy.
„Není možné prodávat zboží pod výrobními náklady, to nedává nikomu smysl. Čínské firmy oblbly i Evropskou unii, která nás ale reguluje v mnoha jiných věcech, pojďme zrušit dotace, aby se podmínky narovnaly,“ dodává Skopal v podcastu Pavla Štrunce.
Skopal zároveň upozorňuje, že Temu může být i bezpečnostní hrozbou pro uživatele. Už v únoru server Lupa.cz napsal, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) prověřuje čínský internetový obchod Temu a jeho mobilní aplikaci.
„E-shopů a na ně navázaných aplikací, jako je například Temu, je na trhu více. Problematice se snažíme věnovat průběžně a komplexně. V tuto chvíli interně pracujeme na souhrnnější analýze, jejíž závěry ale nechceme předjímat,“ sdělila Lupě mluvčí kyberúřadu Eva Rajlichová.
A jak vůbec Temu změnilo nakupování Čechů? A proč by se měl stát zajímat o to, kde a za kolik nakupují jeho občané?
V aplikaci Temu, která má v Google Play více než sto milionů stažení, se dá až neuvěřitelně levně sehnat prakticky cokoliv. Pro spotřebitele se obchod tváří jen jako jedna z dalších nákupních platforem podobně jako Aliexpres, Wish či Shein. Odborníci na kybernetickou bezpečnost však varují, že aplikace je ve skutečnosti velmi propracovaným malwarem, který krade osobní data uživatelů.
Podívejte se na rozhovor Pavla Štrunce.