Tablet jako ze Star Treku i nabíječka bojující s fyzikou. Připomeňte si zrušené projekty Applu
Zdá se, že Apple jde neustále suverénně za svým. Jeho cesta vpřed je ale lemována pomníčky nápadů, které nepřežily. Apple Car není jediným pohřbeným projektem.
Umí posouvat technologické hranice, přesto i v Applu občas narazí do zdi, jako se to stalo s projektem vlastního elektromobilu Apple Car, jenž musel obr z amerického Cupertina po desetiletém vývoji nedávno zcela ukončit. Nejde přitom zdaleka o první případ, kdy si firma s DNA vizionářského Steva Jobse ukousla sousto, na které nakonec nestačila.
Každé selhání má přitom jiné příčiny. Někdy Apple příliš předběhl dobu, na což trh ještě nebyl připraven, jindy naopak zaostal nebo nedokázal přijít s něčím skutečně převratným. Prohrál ale i s fyzikálními zákony, což jen dokazuje, že jeho zaměstnanci nejsou superhrdinové, ale stále ještě obyčejní lidé.
Televize s jablkem
Ve stejném roce, kdy byl podle dostupných informací zahájen vývoj vlastního auta, ukončil Apple jiný – stejně tajuplný projekt. Ačkoli investoři či analytici léta předpovídali, že výrobce špičkových počítačů přijde s projektem naprosto převratného televizoru s jablečným logem, tak tento záměr se nikdy nenaplnil. A pokud ano, tak jen v laboratořích vývojářů, ovšem k zákazníkům už nezamířil.
Je tomu právě deset let, co byl projekt ukončen. Jak napovídají hlasy zevnitř firmy, bylo to hlavně kvůli tomu, že Apple nedokázal běžnou televizi posunout tak, aby vytvořil skutečně převratnou technickou hračku, jež by ji zásadně odlišila od konkurence.
5G náraz
S myšlenkou zbavit se závislosti na technologii Qualcommu se Apple pustil do vývoje svého 5G modemu. Investoval do něj miliony dolarů a očekávalo se, že někdy kolem roku 2026 budou v Cupertinu slavit. Jenže technické řešení se nakonec ukázalo být nad síly jeho inženýrů. Web AppleInsider tak loni v září konstatoval, že je firma stále „tři roky za Qualcommem“ a samotný Apple se rozhodl osekat svou 5G divizi.
Tablet jako ze Star Treku
Naopak příliš před svou dobou, a to o světelné roky, byla americká společnost na počátku 90. let. To když navrhla prototyp tabletu, při jehož tvorbě se inspirovala podobnými zařízeními, která byli lidé do té doby zvyklí vídat jen ve sci-fi seriálech a filmech. Projekt Vademecum si vzal vzor v původním Star Treku, ovládat se měl stylusem a měl mít zabudovanou kameru.
V době, kdy bezdrátové připojení nebylo ani zdaleka standardem, měl sázet i na wireless technologie. Vedení Applu se ale nakonec rozhodlo od vývoje ustoupit s tím, že trh zatím není na takové zařízení připraven. Éra tabletů tak přišla až po roce 2000.
Nerovný souboj s fyzikou
Bylo to něco jako svatý grál: nabíjecí podložka, která by uměla pumpovat energii až do tří zařízení najednou, jen tak volně „pohozených“ na svém povrchu. Vývoj AirPower byl poprvé oznámen v roce 2017. Kouzlo mělo spočívat v množství vzájemně se překrývajících cívek ukrytých v podložce, díky nimž by se jednotlivá zařízení nemusela nabíjet v předem určených pozicích, ale mohla by ležet skutečně kdekoli na povrchu.
AirPower tím měla potěšit hlavně skalní milovníky jablečných hraček, jimž by tak umožnila nabít elektrickou energií naráz své hodinky AppleWatch, sluchátka AirPods i klasický iPhone. Jenže už po dvou letech vývoje oznámil viceprezident firmy pro hardware, že společnost projekt ruší. Do cesty se postavily hlavně fyzikální zákony: větší množství cívek na malé ploše se nadměrně zahřívalo, s čímž si inženýři z Cupertina neuměli poradit.
Přesto ponechali prostor pro naději. „Po velkém úsilí jsme byli nuceni ukončit vývoj nabíječky AirPower, jelikož nedosahovala našich vysokých standardů. Nadále jsme však přesvědčeni, že budoucnost je bezdrátová,“ řekl tehdy za Apple Dan Riccio.