Startup Kodu staví automat na minidomky. Teď do něj investuje Kijonková
„Vize Kodu nám okamžitě zapadla do naší strategie, jelikož má silný společenský přesah a pozitivní dopad,“ říká podnikatelka a filantropka Simona Kijonková.
redaktor
Pro investiční skupinu JSK podnikatelky Simony Kijonkové jde o nezvyklý krok – obvykle totiž vstupuje do firem ve střední fázi růstu. Teď ale podpoří early-stage startup Kodu, který se zaměřuje na dostupné bydlení formou digitálního průvodce. Kijonková tak chce pomoci řešení, jež pomáhá primárně mladým lidem a seniorům.
„Vize Kodu nám okamžitě zapadla do naší strategie, jelikož má silný společenský přesah a pozitivní dopad. Zakladatelky projektu přišly s řešením, které může výrazně zlepšit dostupnost bydlení pro lidi, kteří žijí bez partnera. V případě Kodu se pro mě osobně jedná o podporu nejen skvělého produktu, ale také inspirativních osobností zakladatelek, které za sebou už mají silné byznysové příběhy,“ říká Kijonková.
Cílem investice je mimo jiné pomoct zkrátit cestu od nápadu k funkčnímu byznysu. Skupina proto plánuje poskytovat poradenství pro optimální nastavení procesů, systémů a zajištění efektivní struktury. Startupu chce také otevřít dveře k jeho budoucí expanzi do zahraničí. Cenu investice JSK neuvedla.
Myšlenkou Kodu, které společně založily Romana Voříšková a Jitka Plevová, je zjednodušit klientům cestu k takzvaným tiny houses. Koncept, který se rozvíjí zatím především v zahraničí, spočívá v malých, efektivně navržených domcích, jež se vyznačují úsporným využitím prostoru a nízkými pořizovacími i provozními náklady.
Minidomečky, které mají typicky jeden pokoj spojující všechny místnosti bytu dohromady, je navíc možné snadno transportovat, tudíž se na pozemek mohou dovézt i kompletně hotové a vybavené. Kodu teď lidem pomáhá se zajištěním celého procesu – od hledání pozemku až po dodání nemovitosti.
„Zájemci o bydlení v tiny house mnohdy naráží na nekonkrétní legislativu, kterou si jednotlivé úřady vykládají po svém. Bydlení, které lze převážet, zároveň u některých finančních institucí vyvolává představu mobilheimu nebo karavanu, takže je složitější získat institucionální financování. V Kodu budujeme systém, který tyto problémy vyřeší za klienta. S trochou nadsázky můžeme říct, že stavíme automat na minidomky,“ říká jedna ze zakladatelek startupu Romana Voříšková.
Podle ní jsou tiny houses jedním z možných řešení současné bytové krize, neboť plně vybavené vyjdou na přibližně 1,5 milionu korun. Nevybavené pak jdou pořídit i za 500 až 600 tisíc korun, doplňuje Voříšková. Společně s Tomášem Čuprem spoluzakládala Slevomat, rovněž vedla marketing v Bezrealitky, když služba teprve začínala.
Investiční skupinu JSK založila v roce 2017 česká podnikatelka, investorka a filantropka Simona Kijonková se svým manželem Jaromírem Kijonkou, aby jí zastřešili své investiční a podnikatelské aktivity a efektivně a uceleně zhodnocovali rodinný majetek. JSK sdružuje již dnes desítky firem. Do roku 2024 byla součástí holdingu také Zásilkovna, respektive skupina Packeta, kterou Kijonková prodala začátkem tohoto roku.